Bölgeden Güncel Manşet

Çeribaşı “Meyveciliğin başkenti olacak”

Çeribaşı “Meyveciliğin başkenti olacak”

Keşan TSO Heyeti ve Enez Kaymakamı Fatih Baysal ile Enez Ziraat odası Başkanı Ahmet Karaca Çeribaşı Köyü’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Burada yapılan konuşmalarda markalaşmanın önemi ve tescil süreciyle ilgili bilgiler paylaşıldı.

Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca

“3 dönüm çilek ekili tarladan sağlayacağınız kazancı 50 dönüm buğday ekili araziden kazanamıyorsunuz.”

“<Çeribaşı Köyü’nün bitki örtüsünü değiştireceğiz.>” diye başladığımız bu çalışmalar sonuçlarını vermeye başladı. Çeribaşı Köyü’nden başlattığımız bu değişim bölgeye yayılmaya başladı. Artık bölgemizde ayçiçeği ve buğdayın dışında sebze ve meyveler yetişiyor. Bu sadece bölgemiz ile sınırlı kalmamalı ve görüldüğü gibi yavaş yavaş yayılmaya başladı. 3 dönüm çilek ekili tarladan sağlayacağınız kazancı 50 dönüm buğday ekili araziden kazanamıyorsunuz. Bizler yaptığımız işe sahip çıkıyoruz ve arkasındayız. Çilek ve diğer meyve – sebze ekmek isteyen girişimcilere destek vermeye hazırız. Bölgede bin dönüme yakın kiraz alanı oluştu. Kabuklu ve kabuksuz meyve çeşitleri artıyor. Önümüzdeki günlerde Çeribaşı Köyü’ne 10 bin adet daha fidan giriyor.

 

Enez Çeribaşı Kirazı’nın markalaşma sürecine önderlik eden Keşan TSO’ya ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Markalaşmanın faydasını belki kısa vadede çok hissetmeye biliriz fakat orta ve uzun vadede son derece olumlu gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Buna inancımız sonsuz.”

İlçe Kaymakamımız Fatih Baysal

Çeribaşı Köyü Enez’de meyveciliğin başkenti olacak…

“Toprak günümüzde çok değerli olmaya başladı ve bu değer üzerine katarak devam edecektir. Toprak değerli olduğu zamanda yapılacak işlerin kıymeti çok önemli. Dünya her yıl erozyon nedeniyle milyonlarca hektar alanını kaybediyor. Bunun henüz tam anlamıyla farkında değiliz. Dünya çölleşmeye doğru gidiyor. Nüfus artıyor ama topraklar sınırlı. İnsanları besleyecek toprağa ihtiyaç var. Bu manada çiftçimiz, değeri artan bir üretici profili haline geliyor. Bizlerin temel amacı burada dönüm başına alacağımız verimi yükseltmek olmalıdır. Tarımsal faaliyeti çok önemsiyorum. Bunun yanı sıra tabi ki markalaşmak da oldukça önemli bir unsur. Markalaşmak için kaliteli üretim yapmanız gerekir. Bölgemiz verim bakımından son derece kaliteli. Çeribaşı Kiraz Türkiye’de nadir bulunan etli ve tadı gerçekten diğer kirazlardan fark edilir şekilde güzel olan bir üründür. Bunun üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Diğer ürünlerimizi de bu seviyeye çıkartabiliriz. Çeribaşı Köyü Enez’de meyveciliğin başkenti olacak, bu önemli bir gerçek. Ancak çeşitliliği arttırmamız gerekiyor.  Keşan TSO’ya da verdiği birebir ve yerinde hizmetlerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Bir işe birebir ve yerinde hizmet modeli ile yaklaşmak son derece olumlu sonuçlar verir. Keşan TSO Yöneticilerimiz de bu işi son derece başarılı bir şekilde yürütüyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL