Manşet

Çerkez’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması…

Çerkez’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması…

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Kadın ve erkek omuz omuza örgütlendiği takdirde saldırıları püskürtebilir insanca, eşit ve özgür yaşayabileceğimiz bir dünya yaratabiliriz düşüncesindeyiz.” dedi.

 Savaş Çerkez

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal yaşamın temel taşıdır. Bu da kadın ve erkeklerin, yaşamın her alanında eşit fırsatlara, eşit hak ve yükümlülüklere sahip oldukları anlamına gelmektedir. Üretim artı değerleri başta olmak üzere tüm olanakların eşitçe paylaşıldığı, aynı geçim ve gelecek endişesizliğinde kadın ve erkeklerden oluşan sınıfsız bir toplumda, her şey daha adil ve demokratik olacaktır. Böylece kadınlar çifte sömürüye, şiddete, öldürülmeye maruz kalmayacaktır.

Kadın cinayetlerinin sebeplerine baktığımızda, en başta ekonomik bozukluklar geliyor. Daha sonra, kültürel ve siyasal koşullar. Yine kadın cinayetlerinin önemli bir nedeni de namus anlayışının, kadınlara indirgenmiş olmasıdır.

Kadına uygulanan şiddeti, kadın cinayetlerini rakamlarla ifade etmek istemiyorum. Sadece şunu biliyoruz her ay bakın yıl demiyorum, her ay bir öncekinden daha fazla kadın şiddet görüyor ve maalesef hayatını kaybediyor.

Kadın cinayetlerinin her geçen gün daha da artmasının önüne geçmek için yapılan yasal değişiklikler ve koruyucu-önleyici tedbirler ne yazık ki göstermelik olmaktan öteye geçmemektedir.

Bunun için Tüm Yerel-Sen olarak çözüm önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

‘Koruyucu-önleyici çalışmaların yanında sorunun ekonomik nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde toplumsal refahın gelişmesini sağlayacak sosyal politikalara ağırlık verilmelidir. Okula gönderilmeyen kız çocuklarını, çocuk gelinleri, kadın emeğini ve bedenini korumak yerine tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Kadının, ekonomik hayatta da, siyasi ve günlük sosyal hayatta da erkeğe eşdeğer görevler alması sağlanmalıdır. Yani ekonomik hayatta erkeğin hâkimiyetine son verilmelidir. Kadınların, sendikalarda, siyasi partilerde, derneklerde, kooperatiflerde örgütlenmesini ve çalışmalara aktif bir şekilde katılması sağlamalıdır.’

Bizler, Kadın ve erkek omuz omuza örgütlendiği takdirde saldırıları püskürtebilir insanca, eşit ve özgür yaşayabileceğimiz bir dünya yaratabiliriz düşüncesindeyiz.

Tüm Yerel-Sen Edirne Şube olarak, Kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceğiz ve bunun takipçi olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL