Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 14

CHP, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i andı

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada; 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan’ı 46. yılında saygı ve hasretle andıklarını kaydetti…

CHP, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i andı

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada; 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan’ı 46. yılında saygı ve hasretle andıklarını kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN MÜCADELE ETTİLER”

Açıklamada, şunlara yer verildi: “5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kurulan darağacı üç fidanı, devrim yoluna baş koymuş üç yiğidi alıp götürdü. Onlar ‘bu ülkenin topraklarını biz ekeceğiz, kendi topraklarımızda kendimiz üreteceğiz, köylümüze yardım edeceğiz; ürettiğimizden birlikte elde ettiğimizi hakça bölüşeceğiz’ dediler. Onlar ‘Özgür, bağımsız, eşit, sınıfsız bir Türkiye istiyoruz.’ dediler. Onlar, Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele ettiler. Kimseyi öldürmediler, kimseye ateş açmadılar. Kafalarında sadece Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini nasıl yürütürüz diye düşünüyorlardı.”

“46. YILINDA ÜÇ BÜYÜK DEVRİMCİYİ

SAYGI VE HASRETLE ANIYORUZ”

Açıklama şöyle sona erdi: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 46 yıl geçmesine rağmen onları ilk günkü acıyla anıyoruz. Bugün gelmiş olduğumuz noktada üç fidanın ne kadar haklı olduğunu görüyoruz. Onları idama götürenler sanmasınlar ki onları öldürdüler. İdam fermanını imzalayanları bugün kimse hatırlamazken Denizleri her an yüreğimizde hissediyoruz. Can Yücel’in dizelerinde haykırdığı gibi ‘En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim/ O, onun en güzel yüz metresini koştu / En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak/ En hızlısıydı hepimizin/ En önce göğüsledi ipi…’ Aramızdan ayrılışlarının 46. yılında bu üç büyük devrimciyi saygı ve hasretle anıyor; aziz milletimizi devrimciliğimizin olanca ateşiyle selamlıyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL