Güncel

CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN’ın İnsan Hakları Günü ve Haftası Kutlama Mesajı

CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN’ın  İnsan Hakları Günü ve Haftası Kutlama Mesajı

 

 

En temel hak yaşam hakkıdır. İnsan hakları yaşam hakkı ile başlar. 10 Aralık İnsan Hakları günü bu yüzden çok önemle üzerinde durulması gereken bir gündür.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x16711Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ni 10 Aralık 1948 günü kabul etmiştir. Otuz maddeden oluşan evrensel bildiri, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlayan ve bu konuda devletlerin taahhütlerini alan ilk resmi metindir, bu nedenle çok önemlidir. BM üyelerine bağlayıcı olan bu bildirgenin hükümleri büyük ölçüde ülkelerin anayasalarında yer almaktadır. İnsan haklarının değerini ortaya çıkarmak için, Türkiye ve Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye diğer ülkeler, 10 Aralık tarihini İnsan Hakları Günü ve 10 Aralık’ı içine alan haftayı da İnsan Hakları Haftası olarak kutlamaktadırlar.

 

1948’ten itibaren kutlanmaya başlansa da insan hakları kavramı insanın var olduğu andan itibaren oluşmuştur. Her birey doğarak bu haklara doğal olarak kavuşur. Kölelik, kulluk, işkence dönemleri de yaşayan insanlık tarihi, bu dönemleri de gördüğü için insan hakları kavramına daha inançla sarılmaktadır.

 

İnsan hakları ile ilgili bir ilk önemli çalışma Fransız İhtilali zamanında yapılmış ve 1789 yılında ihtilalle birlikte İnsan Hakları Bildirisi yayımlanmıştır. Tarih insanın özgür ve hakları içinde yaşama mücadelesinin tarihidir aslında.

 

Dünyada hala en temel insan haklarına karşı büyük ihlaller yapılırken, 2016 yılında olmamıza rağmen son on yılların en büyük insan hakları ihlalleri de maalesef ülkemizde AKP ile birlikte yaşanmaktadır. İnsanları kutuplaştıran, bölen ve yandaş olmayanın yaşam hakkına saygı göstermeyen AKP ile hak ihlalleri artmaya devam ediyor. Birinci hak olan yaşama hakkına saygı göstermeyen AKP hükümeti hak ihlalleri konusunda ülkemiz tarihinin en kara sayfalarını yazmaya devam ediyor. Yaşanan insan hakkı ihlalleri için bir çalışma yapmayan AKP, bu ihlalleri raporuna geçine AB’nin ilerleme raporunun çevrisini dahi yapmayarak vatandaşlardan yaptıkları yanlışları kaçırmaya çalışıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce sürekli olarak mahkum olan ülkemizde insan hakları kavramı için ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

 

İnsanca ve hakça bir yaşamı ülkemizde ve dünyamızda tesis etmek umuduyla  10 Aralık İnsan Hakları Gününü ve İnsan Hakları Haftasını kutlar, insan haklarına saygılı bir dünya diliyorum.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL