Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 23.821

CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANI KİM OLMALI?

  Bülent SAYLAM bsaylam@kesanpostasi.com     CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Delegeleri, 28 Aralık 2019 Cumartesi günü CHP Keşan İlçe Başkanını seçecek. Bu anlamda köşe yazımda konu ile ilgili olarak..

CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANI KİM OLMALI?

bulent-saylam1-150x150 

Bülent SAYLAM

bsaylam@kesanpostasi.com

 

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan Delegeleri, 28 Aralık 2019 Cumartesi günü CHP Keşan İlçe Başkanını seçecek. Bu anlamda köşe yazımda konu ile ilgili olarak görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Çok uzun olmamakla birlikte özellikle CHP delege ve üyelerinin okumasını arzu ederim.

17 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanmış köşe yazımın bir bölümünde o dönemde yine gündemde olan CHP Keşan İlçe Başkanlığı seçimi ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalışmışım.

Çok ayrıntıya girmeden yazımın içinde söz, gazetemizi ziyaret eden CHP’li bir arkadaşımdan CHP’de seçim sürecine girildiğini öğrendiğime ve hatta arkadaşımın o dönem desteklediği başkan adayının ismini de söylemesine ve daha sonra da CHP’li arkadaşım fikrimin ne olduğunu sormasına gelmişti.

Ben de isimden çok Keşan İlçe Başkanlığına aday olacak kişideki aradığım özellikleri şu şekilde sıralamıştım:

  • Örneğin, ilçe başkan adayım bütün yerel gazeteleri okuyacak partisiyle ilgili gelen eleştirileri okuyup onlar hakkında kısa sürede basına cevap verecek.
  • Keşan’ın sorunlarına hakim olacak.
  • En azından dünya klasiklerinin yarısını okumuş olacak, mizah dergilerine yabancı olmayacak en az 4 ulusal gazete okuması lazım. En azından bir ekonomi, tarım konulu aylık dergi okuyacak.
  • Cenaze, düğün ve etkinlilerde seyahat etme engeli olmayan bir ilçe başkan istiyorum.

Aklıma gelenler bunlar olmuştu. ‘Bu özellikler benim başkan adayımda aradığım özellikler, çok mu?’ diye de eklemiştim. Sözü edilen aday adayı da bu özelliklerde ise ona oy veririm. Şu an çok erken (Delege seçimi Eylül 2017 gibi başlamış; seçim de 2017 Aralık’ın başında olmuştu) ama aday olacaklara şimdiden başarılar dileyerek arkadaşımla olan konuşmamızı sonlandırmıştık.

O günden bugüne tam tamına 2 yıl geçti.

CHP Keşan İlçe Başkanı ve yönetimi seçildi. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimleri yapıldı. Sonra da 2019 yerel seçim seçimi.

Yani 1 yıl arayla çok zorlu iki seçimin yapıldığı bir dönemi, az önce ideal özelliklerini saydığım ilçe başkanı ile girseydi CHP Keşan’da nasıl bir sonuç elde ederdi takdirini siz okuyucularıma bırakıyorum.

Geçmişte kalan yönetimsel hataları bol ilçe başkanlıkları dönemleri oldu. O yüzden CHP Keşan bugününe bakmalı. Bugünden önümüzdeki seçimlere gireceği başkanını ve yönetimini belirlemeli.

Bu noktada ilçe başkanının kim olmasından çok; ilçe başkanı neler yapmalı, ilçe başkanının profili nasıl olmalı konularını konuşması lazım CHP delegeleri ve üyeleri.

Bir kere ilçe başkanı Keşan’a hakim olmalı… Bu nasıl olacak? Öncelikli olarak ilçe başkanının, Keşan’daki yerel gazeteleri, internet haberciliği yapan, görsel işitsel basını takip etmesi gerek. Çünkü kendisine en büyük malzemeyi basından gelecektir.

Aynı şekilde bunu ulusala da yansıtmalı. Farklı görüşlerden 4 ulusal gazeteyi de her gün okuması gerekmektedir. Yerelde olan hakimiyet genelde de olmalıdır. Mizah, ekonomi, siyaset ve tarım konulu aylık haftalık dergilerden de faydalanmalıdır.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bunlar bir nevi iyi bir siyasetçinin olmazsa olmazları yaparsa halkına verimli bir siyaset üretir. Hem halk bundan yararlanır hem de siyasetçi, iyi siyaset yaptığı için gelecekte de farklı pozisyonlara geçişini kolaylaştırmış olur.

Halkla ilişkiler, işte en önemli nokta… Halkla ilişkilerinizde iyi değilseniz az önce söylediklerimi yapabilirsiniz belki ama bir işinize yaramaz. Şöyle bir şey de var siyasetin hammaddesi insandır. İnsan ilişkileri kötü olan birinin siyasete hiç girmemesi gerek ama bizim memleketimizde siyaseti yapmayı belirleyen ilk şey maddiyat olduğu için yani paran varsa siyaset yaparsın ya da bir yerlere aday olursun mantığı işi bozuyor. Bu konuya girmeyelim çok ayrı bir konu başlığı gerek yok şimdi.

İnsanları sevmek, siyaseti sevmek, siyaset yaptığın örgütü sevmek, sana oy veren-vermeyen herkese eşit davranmak bunlar siyasetçinin özelliklerinde olması gerekenlerdendir.

Kısacası ilçe başkanları kentine, ülkesine yabancı olmayacak. Sorunlara hakim olacak. Her soruna hakim olmayabilir yönetimini sorunlara hakim üyelerden seçecek. Muhalif ve örgütçü yapıdan gelen üyeleri bünyesinde bulunduracak. Eski il ve ilçe başkanları ile iletişimi tam olacak. Partinin ileri gelenlerini, gençlerini, kadınlarını hatta çocuklarını kapsayan bir ortam hazırlayacak.

Bunları yapan ilçe başkanı başarılı olur gerisi eskisi gibi olur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL