TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 240

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan 1 Mayıs’ı kutladı ve tam kapanmayı değerlendirdi

  CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, yaptığı bir açıklama ile hem 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Günü’nü kutladı, hem tam kapanmayı, esnafın durumunu değerlendirdi ve Ramazan ayı ile şimdiden..

 

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, yaptığı bir açıklama ile hem 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Günü’nü kutladı, hem tam kapanmayı, esnafın durumunu değerlendirdi ve Ramazan ayı ile şimdiden Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Pekcan, tüm emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlayarak , tam kapanma sürecinin de iyi yönetilemediğini dile getirdi.

Pekcan‘ın ana başlıkları ile  açıklaması şöyle;

TAM KAPANMA GARABETİ…

Sevgili dostlar Sevgili Keşanlar Bugün 1 Mayıs işçinin ve emekçinin bayramı. Aslında özgürlüklerin Hak hukuk adaletin Bayramı Her ne kadar 23 Nisan’da olduğu gibi sokaklarda meydanlarda olmasak da en azından oturduğumuz yerde tam kapanma denen garabetin, tam kapanmadığını dış ortamda Bir gün Taksim’de hakça üretilen ve adilce paylaşılan günlerde bu günü kutlamak dileğiyle emekçi ve dayanışma günü hepimize kutlu olsun.

RAMAZAN AYI VE RAMAZAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Ayrıca kutsal bir aydayız,  Ramazan ayındayız. Ama bu salgın nedeniyle yönetilemeyen sağlık ve ekonomik olarak yönetilemeyen bu süreç içinde,  farkına ve tadına varamadığımız bu ramazan ayı da kutlu ve hayırlı olsun. Bir gün çok rahat bir ortamda salgının olmadığı, ekonomik problemlerimizin olmadığı, hiçbirimizin aç ve açıkta olmadığı, hak hukuk adaletin tam olarak uygulandığı günlerde şeker tadında bir Bayramı, büyüklerimizin ellerini öperek, kaybettiklerimize kabir başında ziyaret ederek kutlamak dileğiyle Ramazan ayı ve bayramımız da kutlu olsun

KAPANMA OLACAKSA HERKESE OLMALI

Aslında konuşulabilecek ve söylemek istediğim çok şey var. Ama çok zamanınızı almadan adına tam kapanma denen süreçle ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.  Adına tam kapanma denilen, ama kimin kapandığı, kimin açılmadığı belli olmayan, her gün bir yerin kapanıp tekrar açıldığı bir garip süreç yaşıyoruz. İktidar tutarlılığını güvenilirliğini yitirmiş vaziyette. Tutarsız ve kararsız hareketlerle bir süreç yaşatıyor bize.  Bu salgın tüm dünyada olan ve topyekün mücadele edilmesi gereken bir süreç. Fakat süreci iktidar,  sağlık çalışanları bilim kurulu tavsiyeleri ışığında,  bu konuyu bilenlerin önerilerini dikkate alarak yönetmesi gerekirken tüm Türkiye’de böyle bir süreç yok . Aksine bir de kararlar illere valiliklere bırakılmış vaziyette.  Ama en azından Türkiye’yi düşündüğümüzde topyekûn kararlar verilip aynı anda her yerde uygulanması gerekirken, Her yerde farklı şekilde ve Bence bilime ve sağlık kurallarına pandemi kurallarına uymayan bir şekilde yönetilmeye çalışılıyor. Şimdi bence zamanlaması manidar çok da uygun olmayan bir dönemde tam kapanma diye bir şey çıkardılar. Ama tam kapanan bir şey yok. Çalışıp kazanması gereken yerler kapatıldı, ama  ödemeleri yapacağımız yerler açık, vergi daireleri açık , icra daireleri açık, faturaları ödeyeceğimiz yerler açık. Ama bizim çalışacağımız yerler kapalı. Devlet diyor ki ne yaparsan yap ben karışmam. Öneri olarak da destek paketi olarak da size bir daha kredi verelim uzun vadeli faizsiz olarak diyorlar Bir şeyleri erteleyelim diyorlar Ama böyle bir süreç akla ve mantığa aykırı bir süreç.

VERGİ, BAĞKUR SİGORTALARI BU SÜREÇ İÇİNDE HİÇ ALINMAMALI

Eğer bir tam kapanma varsa, bizim çalışıp kazanamayacağımız bir ortam varsa, yapılması gereken şey En azından bu dönemde yapacağımız ödemelerin de durdurulması. Banka niye açık, niye bağ-kur sigorta primlerimizi ödemeye devam ediyoruz. Niye vergilerimizi ödemeye devam ediyoruz, aslında bunların ertelenmesi ve ötelenmesi yerine, ben sizi kapattığım süreç içerisinde sizden vergi almayacağım,  Bağ-kur sigorta primlerinizi almayacağım denmeli. Üstüne üstlük kapatılan yerleri bu tam kapanma ise eğer ki bu işin içine giriyor.  Ciroları ya da belli kriterler içinde Devlet tarafından yardım yapılması, evde yaşayanların da dikkate alınarak yardım yapılması,  ödemelerinin ertelemeden yok sayılması. Ama kesinlikle böyle bir süreç yaşanmıyor.

MÜTEAHHİTERLERE PARALARI HEM DE DOLAR ÜZERİNDEN ÖDENMEYE DEVAM EDİYOR

Bizim için küçük esnaf için bu durum böyleyken, otoyollar tam kapanma olmasına rağmen ve araçlar geçemez geçmemesine rağmen otoyolların müteahhitlerine verilen garantiler üzerine paraları dolar üzerinden veriliyor. Köprülerin ödeniyor şehir adlarının ödeniyor Onlara öyle bize niye böyle.

TAM KAPANMADA BİLE HAK HUKUK ADALET DİKKATE ALINMIYOR

Bu kapatmalarda da Hak, hukuk, adalet dikkate alınmıyor Küçük esnafı kapatmışsınız, pazarlar kapalı, Yaş meyve sebze satanlar satamıyor,  tuhafiyeciler kapalı, elektronik eşya satanlar kapalı, nalburlar, berberler kapalı. Ama zincir marketler açık. Zincir marketler Bu saydığım bütün esnafın sattıklarını satıyor. Orada bulaşmıyor da kapalı mekanda bulaşmıyor da açık alanda bulunan esnafta mı bulaşıyor bu hastalık. Zincir marketler ne yapıyorlarda niye açık kalıyorlar . Eşit olarak uygulanmayan süreç Insanların kafasını karıştırıyor ve Anlayamıyorlar Tepki gösteriyorlar ve Haklılar

KEŞAN SANAYİ SİTESİ NEDEN KAPATILIYOR?

Dün Sanayi Sitesi’ndeydik. Ticaret Odası Başkanımız, Esnaf Odası Başkanımız, Sanayi başkanımız ve Milletvekilimiz hep beraber oradaydık . Orada da konuşuldu mesela Keşan’da ki sanayi lkapalı. Ama Edirne’nin başka ilçelerindeki sanayiler çalışıyor. Pazara kadar süre vermişler nöbet tuttun demişler. Yüzlerce esnaf var orada sen bunları kapatıyorsun, yoğunluk olan bir alan değil, üstelik çalışması gereken bir alan. Oradaki esnafı kapatarak onların ekmeğine mani olmuyorsun sadece Sistemi dışlıyorsunuz. Şu anda Çiftçiler tarlada çalışıyorlar, toğrağın tavı nedir diye biliyor mu yasaklayanlar. Bu insanların ne kadar bir zaman dilimi içinde ekimyapmaları gerektiğini biliyorlar mı, ayçiçeğini ekiyorlar. İlaçlama yapıyorlar, gübre atıyorlar.Bir traktör arıza yaptı, şu anda arıza yapıp sanayide duran traktörlerini alamıyorlar, taşımacılık sektörü, adam bozulacak şeyler taşıyor, balık taşıyor, arıza var, ,içeride kaç para olduğu bilinmeyen çok büyük değer var. Yoldan geçenin lastiği patladı ne olacak ,arabam arıza yaptı ne olacak.Ambulansımız arıza yapınca nereye yaptıracağız? O zaman araştıracağız . Yani yalnızca esnafı değil ,yaşayan bir sürü insanı da etkileyen böyle bir karar var. Ama çok alakasız başka yerler açıkken burayı kapatmak. Oradaki insanların allamıyor, sonra neden oluyor ve haklılar. Eğer kapanacaksa her yer kapanmalı.

YILLARCA 5 MİLYON SURİYELİ’YE BAKAN DEVLET 20 GÜN VATANDAŞINA BAKAMIYOR MU?

Herkes kapanma sürecinde devlet tarafından yardım görmeli ve desteklenmeli. Yıllardır yaklaşık 5 milyon Suriyeliye bakan bir ülke 20 gün vatandaşına bakamıyor mu? Mesela aslında parça parça söylendiğinde Çok fazla aslında söylenecek şeyler.

5 MASKEYİ DAĞITAMAYAN İKTİDAR ŞİMDİ DE AŞI DA ÇUVALLADI

Aşı olayında da böyle bu virüs başladığında 5 tane maskeyi dağıtılmayan iktidar şimdi aşı içinde çuvallanmış vaziyette.  Biontech aşılarının 2.dozları yok. 2 dozu 6 haftaya çıkardık 8 haftaya çıkardık dediler. Şikayetler çıkınca öne çektik. Sinovac aşısı ne olacak, kaç kişi aşılanacxak. Kaç kişiyi aşılayabişldiniz.  Maskeyi dağotamayan  hükümet Şimdi aşılamayı da  beceremedi. Topyekün düşündüğümüzde Özetlemek çok kolay aslında iki kelimeyle söyleyebiliriz yönetilemiyoruz ve savrulup gidiyoruz.

KEŞAN BELEDİYESİ DE KAPANMADAN ÇOK ETKİLENMEMİŞ HERHALDE

Bu arada Keşan Belediyesi de kapanmadan çok fazla etkilenmiş değil herhalde,  parkomatçı arkadaşlar habire çalışıyorlar. Mekanlar kapalı adamlar evlerinde ama parkomatçılar sokakta, işaret çekilen yerlere fişler kesiliyor. Anlaşılır gibi değil bu durum.

YAZLIK MÜCAVİR ALANLARIMIZ DOLDU

Arada bir göç yaşandı,  Kapanmayı üç gün önce haber verdiler. Ama şehirlerarası ulaşımı engelleyemedikleri için büyük şehirlerde yaşayanlar sahillere akın etti. Çok yüksek oranda hastalık olan İstanbul’daki insanlar bizim Yayla, Erikli, Mecidiye sahilimizi doldurdular. Akdeniz’i doldurdular,  şimdi o hastalığı oraya taşıdılar. Sonra orada başka şeyler olacak, oradan da geriye taşıyacaklar. Acaba kaş yaparken göz mü çıkarıyoruz diye de Düşünmeden edemiyor insan.

ANKARA BİDEN’E YETERLİ TEPKİYİ VEREMEDİ

Genel politika ile ilgili Söyleyeceğim çok şey var.  Amerika başkanı Ermeni Soykırımı dedi çıktı,  Ankara’ya baktık doğru dürüst bir tepki yok. Biz yıllardır emperyalizm, ABD emperyalizmi diye bağırırken, bize  Komünistler Moskova’ya diye bağırmışlardı. Şimdi aynı noktaya geldik ,  O zaman söylediğimizde emperyalist ve kapitalist düzenin nasıl bir sömürü sömürü düzeni olduğunu, nasıl nasıl yalnızca kendini düşündüğünü anlatmaya çalıştığımız da tepki almıştık. Umarım Şimdi anlaşılmış olur.

PAZARCILAR NÖBETÇİ PAZARCI SİSTEMİ UYGULANABİLİR

Bu karmaşık süreçte en azından basit çözümler üretilebilir. Önerimdir; Mesela Adana Belediyesi yapmış. Bizim pazarcı esnafımız var,  işte Tuhafiyeciler yaş meyve sebze satanlar,  Sanayiye önerdikleri nöbet sistemi var ki Bu mümkün değil. Topyekün açık olmak zorunda.  Ama bunu pazarcı esnafına uygulayabilirsin, semt pazarları var Normal pazarımız var.  Belli bir sistem içinde yoğunluk oluşturmadan kura yöntemi ile belli sayılara bölerek hiç olmazsa haftanın bir günü bir insanın evine ekmek götürmesini sağlayabiliriz.  Açık havada satış yapıyorlar tezgahların arasını açarız, tezgahları küçültürüz. Yani her gün 20 tane 30 tane esnaf tezgahlarını açar ve satış yapar. Bu yalnızca o esnaf için önemli değil, pazarcıyı kapattığımız anda zincir marketlerde ve diğer marketlerde manav reyonlarındaki fiyatları kontrol edemiyorsun. Bu aslında haldeki esnafımız için de önemli. Şimdi halde alınmış mallar var,  belli sürede tüketilmesi gerekiyor. Pazarcı tezgahı açamayınca haldeki mallar da çürüyor.  Hadi gelin en azından şu an ile ilgili kısa vadeli bir çözüm üretin.

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ ZAMMI!…

Söylenebilecek çok şey var. Ama süre çok kısa. Bu arada tabii iyi haberler de var. Mesela Sayın emeklilerimize hayırlı olsun! Ben de Emekliyim bağ-kur emeklisiyim, devletimiz, hükümetimiz iktidar uygun gördü 100 lira fazla alacağız bayramda. Ya keşke devletin bir parası olsaydı, yani böyle önemli bir parası, yani 128 milyar dolar. Neler yapılabilirdi bu parayla pandemi döneminde. Yani halk herhalde bu kadar çok sıkıntı çekmez diye düşünüyorum Süreç bu.

Sağlıklı günler diliyorum. Kendinize dikkat edin. her şeye rağmen Bu süreci geçirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak,Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı olarak dün olduğu gibi bugün de halkımızın nerede bize ihtiyacı olduğu zaman oradayız.  İhtiyaçları olmasa da biz yine oradayız. Ramazan ayı ile ilgili de önemli yardımlar yaptık. İhtiyacı olan insanlara her şekilde ulaştık. Ama bu konu ile ilgili herhangi bir sayı vermek olayın ciddiyetini ve karşılıksız yapma durumunu düşürecek. Onun için bu konuda bir şey söylemek istemiyorum. Bize bu konuda destek olan partili ve partisiz insanlarımıza geçen sefer olduğu gibi rakamları telefonla bilgi vereceğim. İyi ramazanlar diliyorum sağlıklı günler diliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL