Güncel Okuma Sayısı: 11

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’ndan 5 Aralık Açıklaması

CHP Keşan İlçe Başkanlığı 5Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.   Açıklama şöyle; Bugün “5 Aralık Kadın Hakları Günü.” Bugün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme..

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’ndan 5 Aralık Açıklaması

CHP Keşan İlçe Başkanlığı 5Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

 

Açıklama şöyle;

Bugün “5 Aralık Kadın Hakları Günü.” Bugün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 85. yıldönümü.
1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma hakkı tanınan kadınların, milletvekili seçme ve seçilme hakları , 5 Aralık 1934 te, Anayasa ve seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.
Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği 8 Şubat 1935 te seçimlerde 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi.
Türkiye, böylece Fransa ve İtalya dan 11,Romanya dan 12, Bulgaristandan 13, Belçikadan 14, İsviçreden 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmış oldu. O dönemde, diğer ülkeler hayal bile edemezken Türk kadını , büyük önder Atatürk ün verdiği önem ve ayrıcalıkla bu hakkı kazanmıştır. Türk kadını atasına her zaman minnettardır. Türkiye de ve dünyada kadınların erkeklerle eşit koşullarda ve insanca yaşama isteğinin giderek güçlendiği bu dönemde, kadınların karşı karşıya geldiği tehditler ,kadın haklarına yönelik saldırılar da giderek artmaktadır.
Kadınların hakları ve özgürlükleri için bir mücadele ve dayanışma günü olarak gördüğümüz 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününün 85. Yıldönümünü kutluyor, baskılara ve adaletsizliklere rağmen pes etmeyip dik durmayı ilke edinmiş tüm kadınlarımızı selamlıyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL