Güncel Siyaset

CHP Keşan İlçe Yönetimi’nden 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Açıklaması…

CHP Keşan İlçe Yönetimi’nden 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Açıklaması…

CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle, 10 Aralık 2016 Cumartesi günü bir basın toplantısı düzenledi.

15338769_1812970102310739_3384003807362637894_n 15349748_1812969985644084_4471926170912088402_nSaat 12.00’de CHP Keşan İlçe Binası’nda başlayan toplantıya CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli ile yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Gümülcineli, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlayarak başladığı açıklamasında şunları söyledi. “Dünya üzerinde yaşayan insanların , devletin güvencesi altında olması fikrinden yola çıkarak, insanların bireysel olarak değil, yasalar sayesinde hiç bir din, ırk, renk, yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin insanın insan olması yeterli kabul edilerek 30 Maddlik İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, bütün dünyada insan haklarının korunması amacıyla10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. 10 Aralık tarihini içine alan hafta, Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde ve bizim ülkemizde de İnsan Hakları Haftası olarak kutlanır. Bildiri, insan haklarını kesin bir tanımla ortaya koymak için hazırlanmıştır. Bu bildiri sayesinde bu tanıma uyan insan haklarının kişiyi özü ile yaşatan kurallar çerçevesinde tüm dünyada uygulanması amaçlanmıştır.

Amacına uygun olarak tüm dünyada uygulanan insan hakları ve demokrasi , bizim ülkemizde , evrensel hukuk normlarının uygulandığı hukuk devleti ve insan hakları bakımından nasıl bir evrim geçirdiği göz önündedir. Uzatılması öngörülen OHAL,temel hakların  koşulsuz yok sayıldığı KHK (Kanun Hükmünde Kararname)’ler ikidarın uygulamaları ve insan haklarının geldiği durum, ülkemizin demokratik geleceği için endişe vericidir. Ülkemizde ne hürriyetimiz tamdır, ne iletişimi ne de haberleşme hak ve özgürlüğümüz tamdır. Hak ve özgürlükler adına yapılan gösterilerde karşılaşılan durumlar bellidir. Atatürk Türkiye’sinde Türkiye’nin itibarı ile oynanarak ülke, insan haklarına ve demokrasiye muhtaç hale getirilmiştir.

Eğer bir ülkede demokrasi varsa, onun mutlaka insan hakları ve özgürlüklerine dayalı olması gerekmektedir. Ülkemiz, insan hakları konusunda maalesef, iyi bir karneye sahip değildir. OHAL kullanılarak kapatılan radyo ve televizyonlar , susturulan muhalif gazeteler, sessizleştirilen üniversiteler, konuşamaz hale getirilen iş dünyası, sivi,l toplum örgütleri ve sendikalar , tamamen bağımlı hale getirilmiş yargı ve rafa kaldırılan güçler ayrılığı, insan haklarının  Anayasa’ya ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi , Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası metinlerin varlığına rağmen yok sayılması ne yazık ki, bu ülkenin bugünü ve geleceği adına Türkiye’ ye ve demokrasisine ciddi zarar vermektedir.

Basın fiilen görev yapamaz haldedir ve dünyada en fazla basın mensubunun tutuklu olduğu  ülke Türkiye’dir. Maalesef ki Türkiye , uluslararası kabul gören  ve altına imza attığı insan hakları belgesini en çok ihlal eden ülke konumundadır.

Ülkemizin insan hakları ve demokrasi konusunda, başta hükümet olmak üzere, tüm siyasi unsurlara çok büyük görevler düşmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu bilinçle hareket ederek ve gururla kutlayacağımız 10 Aralıklar olmasını diliyoruz.

Dünya İnsan Hakları Günü, daha fazla insan hakları ve daha fazla demokrasi talebiyle kutlu olsun”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL