Güncel Siyaset Okuma Sayısı: 33

CHP’de kongre süreci başlıyor

CHP Genel Merkezi tarafından 6 Kasım 2019 tarihinde il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelde, delege seçimleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Genelde, delege seçimlerinde kimlerin oy kullanabileceği, kimlerin aday olabileceği ve seçimlerinin..

CHP’de kongre süreci başlıyor

CHP Genel Merkezi tarafından 6 Kasım 2019 tarihinde il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelde, delege seçimleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Genelde, delege seçimlerinde kimlerin oy kullanabileceği, kimlerin aday olabileceği ve seçimlerinin hangi tarihler arasında yapılacağı belirtildi.

“Kongreler; 8 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacaktır”

Genelde, şunlara yer verildi: “Kongreler takvimine göre; muhtarlık bölgelerinde, oy kullanacak üyeleri gösterir çizelgeler netleşmiştir. Delege seçimleri; tüzük, yönetmelik ve merkez yönetim kurulunun genelgeleri çerçevesinde yürütülecektir. İlçe kongresi ve delege seçimleri, kongreler takvimine göre; 8 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.”

“Üye bulunan muhtarlık bölgelerinde mutlaka sandık konulacak”

“Kesinleşen üye çizelgelerinde yer almayan kişiler seçimlerde oy kullanamazlar. Bu çizelgelerde, 30 Haziran 2019 tarihinden önce üyeliği kesinleşenler bulunmaktadır. Kesinleşen üye çizelgelerinde adı

bulunmasa dahi 1 Temmuz 2019 tarihinden sonra üyeliği kesinleşmiş olup, üye kütüğünde adı bulunanlar oy kullanamayacak fakat aday olup seçilebilecek. İlçe kongresi ve delege seçimlerinin tamamı aynı gün ve aynı yerde yapılmayacak. Her muhtarlık bölgesinde uygun olan yerler ve denetime uygun tarihlerde yapılacaktır. Üye bulunan muhtarlık bölgelerinde mutlaka sandık konulacak, seçim yapılıp sonuç tutanağı düzenlenecektir.”

“Kimler aday olabilir, kimler aday olamaz!”

“Toplam il/ilçe nüfusu 50.000’den fazla olan yerlerde belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri muhtarlık bölgelerinde ilçe kongresi delegesi seçilebilecek ancak bu görevlerinden istifa etmedikçe ilçe ve il kongrelerinde yönetim kurulu, disiplin kurulu üyelikleriyle, il-ilçe başkanlığı, il delegeliği ve kurultay delegeliği görevlerine aday olamayacaklardır. Üye çizelgelerinde yer almış almakla beraber, ilgili seçim tarihinden önce 1 yıllık süre içinde, aldıkları kınama cezası kesinleşmiş olanlar tüzük hükümleri gereğince aday olamayacak ancak seçme hakkını kullanabilecektir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL