Siyaset

CHP’den esnafı rahatlatacak teklif

CHP’den esnafı rahatlatacak teklif

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan alışveriş merkezlerinin ve zincir mağazaların haftada bir gün kapanmasını içeren kanun teklifini Meclis’e sundu.

erdin-bircan-kursu-300x1671-300x1672-300x16711

CHP’li Erdin Bircan, esnaf ve sanatkarların çok ciddi ekonomik sıkıntılar çekmekte olduğunu vurgulayarak, alışveriş merkezi ve zincir mağazaların en azından haftada bir gün kapatılmasının esnafın ve ekonominin rahatlamasını sağlayacağını belirtti.

Esnafla ilgili bir kampanya da yapmak istediğini kaydeden Bircan, “Seçim zamanında Seçim Bölgem Edirne’de Çeribaşı kirazları çiftçimizin elinde kalmıştı, bunlarla ilgili hemen ticaret oda ve borsalarını, sivil toplum kuruluşlarını devreye sokarak çiftçimizin kirazını değerlendirmiştik. Sonra karpuz içinde sıkıntılar baş gösterince karpuz al kampanyası yaptık. Belediyelerimiz, ticaret oda ve borsalarımızın desteği ile karpuz üreticimizin de mağdur olmamasını sağladık. Şimdi esnafımız için büyük bir kampanya hazırlığındayız. Bunun ilk çalışması olarak da AVM ve zincir mağazaların haftada bir gün izin yapılmasını teklif ediyoruz” dedi.

Erdin Bircan 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik talep eden kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunarak, yasanın 3’üncü maddesine “Alışveriş Merkezleri ve Zincir Mağazalar haftada bir gün tatil yapmak zorundadır. Tatil yapılacak gün esnaf ve sanatkarlar odaları ve meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenir.” fıkrasının eklenmesini istedi.

Yasa teklifinin gerekçesinde birçok esnaf ve sanatkarın siftah yapamamakta, bir çoğunun da dükkanını tamamen kapatmak zorunda kaldığını altını çizen Bircan, “Vatandaşın alım gücünün azalması esnaf ve sanatkarları derinden etkilemektedir.” dedi.

“Anayasamızın 173. maddesindeki ‘Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ hükmü ile esnaf ve sanatkarları koruma altına alınmıştır.” diyen CHP’li Bircan, zincir mağazaların ve alışveriş merkezlerinin  esnaf ve sanatkarları olumsuz etkilediğini, küçük işletmelerin ayakta kalması, işine devam etmesi, kendisini ve ailesini geçindirmesi, ülkeye katma değer sağlaması için Anayasal görevlerini kullanmaları gereğine vurgu yaptı.

Erdin Bircan “Zincir mağazalar ve alışveriş merkezlerinin haftada bir gün kapalı olması esnaf ve sanatkarlara destek olacaktır.” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL