Siyaset Okuma Sayısı: 8

CHP’li Dibek: “Doğanca’da kil ocağına neden izin veriliyor?”

CHP’li Dibek, doğa harikası Kırklareli’nin ormanlarını yok edecek kil ocağı projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması isteğiyle bir soru önergesi vererek, “yöre halkının istemediği kil ocağı..

CHP’li Dibek: “Doğanca’da kil ocağına neden izin veriliyor?”

CHP’li Dibek, doğa harikası Kırklareli’nin ormanlarını yok edecek kil ocağı projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması isteğiyle bir soru önergesi vererek, “yöre halkının istemediği kil ocağı için neden çalışma yapılmaktadır?” diye sordu.

turgutdibek1-300x1888

Dibek önergesinde, kil ocağıyla ilgili ÇED toplantısının yöre halkının tepkisi nedeniyle yapılamadığı belirterek, kil ocağına izin verilmesi halinde yılda 1 milyon ton üretim kapasiteli ocağı büyük bir çevre katliamına neden olacağını açıkladı.

Ocak için düşünülen alanın sülün yerleştirme alanı olduğu için avlanmaya yasak bölge olduğuna dikkat çeken Turgut Dibek, “Ayrıca bölgedeki Trakya arısı 30/06/2010 Tarih ve 29 sayılı olurları ile Tarım Bakanlığı tarafından mutlak korumaya alınmıştır. Ocağın proje dosyasında koruma kararından söz edilmemektedir” dedi. Vize ilçesinin sakin şehir unvanına sahip olduğunu da anımsatan Dibek, ocak kurulursa sakin şehir unvanının da riske gireceğini söyledi.

Dibek önergesinde,

“- Avrupa sözleşmelerinde açıkça ifade edildiği gibi ‘yöre halkının istemediği bir proje yapılamaz’ hükmü bu projelerde neden göz ardı edilmektedir?

–      Kil ocağının ÇED durumu ne aşamadadır?

–      Koruma altındaki sülünler ne olacaktır?

–      Trakya arısı koruma alanı olan bir yerde, arının saflığının korunması için, bölge dışından yabancı arıcı bile giremiyorken, yüzlerce dekarda, binlerce ağacın kesilerek yok edileceği bir alanda arılar olumsuz etkilenmeyecek midir?

–      Ocağın proje dosyasına neden Tarım Bakanlığının Trakya Arısı ile ilgili koruma kararı konmamıştır?

–      Kil ocağına izin verilmesi halinde binlerce kamyonun sürekli çalışacağı bir alanda, Vize sakin şehir unvanını nasıl koruyacaktır?

–      Ocağın yapılması planlanan yerdeki yöre halkı geçimini hayvansal üretim ve toprak tarımıyla sağlamaktadır. Yöre halkının mağduriyeti nasıl giderilecektir?

–      Proje hazırlanırken Yıldız Dağlarında uygulanan “TR 06 02 16 Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” , “Doğa Turizmi Master Planı” “1/25 ve 1/100 binlik Çevre Düzeni Planları” neden değerlendirilmemiştir?” sorularına yanıt aradı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL