Güncel Siyaset

CHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinden basın toplantısı (Videolu Haber)

CHP’li İl Genel Meclisi Üyelerinden basın toplantısı (Videolu Haber)

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı, 9 Kasım 2015 Pazartesi günü , İl Genel Meclisi’nin CHP’li (Cumhuriyet Halk Partisi) üyeleri ve CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli’nin de katıldığı basın toplantısında İl Genel Meclisi’nin 2016 Mali Yıl Taslak Programı toplantıları ile ilgili bilgiler verirken, geçen yıl 30 milyon TL olan bütçenin, 2016 yılında 45 milyon TL olacağını söyledi.

IMG_9749   IMG_9757

Saat 10.00 sıralarında, CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda başlayan toplantıya; Çıkıkçı ve Gümülcineli’nin yanı sıra; İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri Mehmet Ali Yetim, Erdinç Can ve Enez’deki Üyesi Erol Açık da katıldı. Toplantının başında söz alan Gümülcineli, İl Genel Meclisi 2016 Mali Yılı’nın bütçe görüşmeleri ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlediklerini bildirerek, çalışmaların tüm bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Çıkıkçı: “‘Biz yaptık’ diye bir anlayışımız bugüne kadar olmamıştır ve olmayacaktır”

IMG_9752

Erdoğan Gümülcineli’nin bu temennisinden sonra Abdülaziz Çıkıkçı söz aldı. Kasım ayı toplantılarında, rutin maddelerin gündeme gelerek görüşüldüğünü kaydeden Çıkıkçı, bütçe görüşmelerine de 3 hafta boyunca devam edeceklerini belirterek, sonrasında da Aralık ayı toplantıları ile yoğun tempoya devam edeceklerini söyledi. 2 Kasım’da başladıkları toplantıda 7 madde olduğu bilgisini veren Abdülaziz Çıkıkçı, “Gündem içinde önemli gördüğümüz, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden gelen Mali Yılı taslak bütçesi konulu teklifin görüşülmesi. Bu taslak bütçenin içinde binlerce rakam var. Özel İdare müdürlüklerine ait nelerin yapılması gerektiği yönünde binlerce çalışma var. 3 hafta boyunca İl Genel Meclisi üyelerimiz kendi ilçelerine ait bölümlerde çalışma yapacaklar. Kasım ayı sonunda da ilçelerimizin 2016 yılı programlarını yapmış olacağız. 2016 yılında Edirne genelindeki 8 ilçe ve merkez ilçede mücavir sahalarda neler yapılacaksa bunlar belirlenecek. Mücavir sahalar dışındaki işlerin programı Kasım ayı içinde yapılmış oluyor. Ondan sonrası uygulama organına kalmış bir iş. Biz de uygulama organının yaptığı işleri zaman zaman takip ediyoruz. İl Genel Meclisi karar organıdır. Kararları alır, icra organına alınan kararları bildirir ve yıl içinde de icra organındaki yetkililer gerekeni yapar. İcra organının başında valimiz, kaymakamlarımız, Özel İdare’nin ilgili müdürleri vardır ve kararı alınan işleri sıraya koyup yaparlar. İcra ve karar organı ortak bir yapıdır. ‘Biz yaptık’ diye bir anlayışımız bugüne kadar olmamıştır ve olmayacaktır.” diye konuştu.

“Akçeli konular mutlaka Meclise geliyor ve oy birliğiyle kabul ediliyor”

IMG_9753

Sözlerinin devamında, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce Edirne Özel İdaresi hesaplarına aktarılan 5 milyon TL’nin, müdürlükler arasında paylaştırılması ile ilgili bir maddenin de bulunduğunu aktaran Çıkıkçı, bu paranın hani müdürlüklerde ve hangi amaçla kullanılacağının bütçe içerisinde yer alacağına dikkat çekerek,“Yılsonuna yakın zamanda Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde var olan ve yıl içerisinde kullanılmayan paranın ülke genelinde illere dağılımı yapılıyor. İkinci bir 5 milyon TL’lik dilim var. Bu da Maliye Bakanlığı bütçesinden gelecek. Bunlar Meclis Başkanlığı’na geliyor ve ben bu paraların nerelerde kullanılacağı konusunu Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale ediyorum. Komisyon da gerekli çalışmaları yaparak hangi müdürlükte ne kadar kullanılacağını belirliyor ve rapor halinde tekrar Meclise geldiğinde de o rapor oylanıyor. Bu tip akçeli konular mutlaka Meclise geliyor ve oy birliğiyle kabul ediliyor. Yani 28 Meclis üyesinin bu kararlarda katkısı ve payı vardır.” şeklinde konuştu.

“Mecidiye Köyü’nde yapmayı planladığımız bir arıtma tesisi var”

Toplantılarda, Edirne geneli olduğu gibi Keşan ve bölgesinin de konuşulduğunu, bu ay hangi köylerde arıtma tesisi bulunduğu, hangilerinde arıtma tesisine ihtiyaç duyulduğu, ihalesi yapılan ya da yapılmayan köyler ile ilgili görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Abdülaziz Çıkıkçı, şunları söyledi; “Mecidiye Köyü’nde yapmayı planladığımız bir arıtma tesisi var. Kaynak sorunu nedeniyle şu an sürüncemede. Kaynak bulduğumuz anda yapımına geçeceğiz. Çünkü muhtarlık orada kendi bütçesinden bir arsa almıştı. İmar planı değişikliği hakkında Bayındırlık Komisyonu’nun bir çalışması var. Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi arasında belediye yeni bir yol yapmayı planlamış. O yolun yapılacağı güzergahta belediye mücavir sahası dışında olan yerlerde var. O nedenle konu İl Genel Meclisi’ne geldi ve İl Genel Meclisi’ni ilgilendiren yerlerle ilgili karar aldı. Çünkü bu yol çok önemli bir hizmet olacak Edirne’de. Menfezlerle ilgili de bir çalışmamız oldu bu ayki toplantılarımızda. Önceden yapılmış ancak bugünkü ihtiyaçlara cevap vermeyen Beyköy-Erikli yolu üzerindeki menfez, İpsala’da bulunan bir menfez, Süloğlu ve Sultaniçe Köyü yolu üzerindeki menfezlerin yapılması için İl Genel Meclisi üzerine düşen görevi yapacaktır. Taşımalı eğitimle ilgili biraz gecikme yaşandı. Bunu biraz daha hızlandırabilmek için Milli Eğitim ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na bu konuda görev verdik. Bu konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini istedik. Yine tarım ve hayvancılık konusunda geniş bir değerlendirme yapıldı. İlimizde son zamanda yazılı ve görsel basına da konu olan göçmenlerle ilgili sıkıntılar da Meclisimizde tartışıldı ve konuyla ilgili rapor Meclisimize sunuldu. Enez’de bakıma muhtaç durumda olan İngiliz Kışlası konusunda Meclisimiz bilgilendirildi. Umuyoruz böylesi güzel bir eser bir an önce ayağa kalkar ve turizme kazandırılmış olur. Yine engelli vatandaşlarımızı da unutmadık. O konuda neler yapıldığını, maddi ve manevi nelerin yapıldığı ve yapılması gerektiğini Meclisimizde tartıştık. Bölgemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerinin durumlarını da Meclisimizde ele aldık. 10 değişik ve elzem olan konuları Meclisimizde 1 hafta içinde görüştük ve tartıştık. Aslında her ay 10 komisyonumuzun raporları meclisimizde tartışılıyor. İnsanlarımızın bunlardan haberi pek olmuyor. Biz çalışmaları basınla paylaştığımızla insanlarımız da konularla ilgili bilgileri oluyor.”

“Geçen sene 30 milyon TL olarak tasarlanan bütçemiz, neredeyse 100 milyona yaklaştı”

Sözlerinin son bölümünde, 2016 yılı bütçesinin 45 milyon TL olarak tasarlandığını dile getiren Çıkıkçı, sözlerini şöyle tamamladı; “Geçen sene 30 milyon TL olarak tasarlanan bütçemiz, neredeyse 100 milyona yaklaştı. Bu yıl da bütçemiz 45 milyon TL olarak tasarlanıyor. 2015 yılı içerisinde Meclisimiz tarihi bir rekor kırmıştır. 430 kilometre asfalt yapılmıştır. Bu konuda emeği geçen başta Sayın Valimize, kaymakamlarımıza, Genel Sekreterimize ve Meclis üyelerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Tabii bu kaynakların aktarılmasında emeği geçen herkese ve Maliye Bakanlığı’ndan aktarılan kaynak konusunda da Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu‘na ve Edirne Valimize de teşekkür ediyorum.”

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL