Siyaset Okuma Sayısı: 26

Çoban Kemal uyardı!…

CHP’Lİ DEĞİRMENDERELİ YAKLAŞAN MAVİ DİL HASTALIĞINA KARŞI BAKANLIK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR. Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli yaklaşan ve hızla yayılan mavi dil hastalığı tehlikesine karşı görüşlerini ve yapılması gerekenleri hatırlatarak sözlerini..

Çoban Kemal uyardı!…

CHP’Lİ DEĞİRMENDERELİ YAKLAŞAN MAVİ DİL HASTALIĞINA KARŞI BAKANLIK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR.

Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli yaklaşan ve hızla yayılan mavi dil hastalığı tehlikesine karşı görüşlerini ve yapılması gerekenleri hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü;

çoban foto1

‘’Trakya’mızın ve Edirne’mizin önemli ekonomik kaynağını oluşturan küçükbaş hayvancılığımız mavi dil hastalığının tehdidi altında. Tatarcık olarak bilinen sinekler aracılığıyla bulaşan viral bir hastalık olan mavi dil ölümün yanı sıra et ve yapağıda kalite düşüklüğüne neden olmaktadır. İlimizde ilk belirtileri Bulgaristan sınırındaki köylerimizde görülen hastalık hızla Yunanistan sınırındaki köylerimizdeki sürülerde de görülmekte ve ilimizde hızla yayılmaktadır.

Yetkililerden aldığım bilgilere göre Edirne’mizde 350 bin küçükbaş hayvan varlığına sahip olmasına rağmen hastalığa önlem olarak kullanılması için gönderilen aşı miktarı 175 bindir. 105 bini uygulanmıştır. Ancak diğer 175 bin küçükbaş için aşının 1 Eylülden sonra üretimi yapılacağı ifade edilmektedir. Bu süre içerisinde hastalığın hızla yaygınlaşma tehlikesine karşı Bakanlık daha hızlı hareket etme zorunluluğundadır. Yoksa binlerce hayvanın telefinden ve ekonomik zararından sorumlu olacaklardır.

İlimiz Milletvekili Sayın Sağlık Bakanının da Gazze’lilere uzattığı kolunu Edirneli hemşerilerimize de uzatma sorumluluğunu hatırlatmak isterim.’’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL