Güncel

Çocuklarının Wilson Hastalığı İçin Çare Arıyorlar

Çocuklarının Wilson Hastalığı İçin Çare Arıyorlar

Keşanlı Satır ailesi, karaciğer hücrelerindeki fazla bakır nedeniyle 7 yıldır Wilson hastalığı ile mücadele eden çocukları 19 yaşındaki Tufan Satır’ın iyileşmesi için çare arıyor. 5 hastanede tedavi gören ancak iyileşemeyen Tufan Satır’ın hastalığı ilerleyerek siroza dönerken, ailesi tedavisi için doktorlardan gelecek iyi bir haber bekliyor.

wilson-hastasi-cocuklarinin-iyilesmesi-icin-c-7970502_x_o

Üç ay önce yaşadıkları gecekonduda TOKİ tarafından Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Karanlıkdere  Mevkii’nde yaptırılan sosyal konutlara yerleşen 37 yaşındaki Necla ve 39 yaşındaki Yılmaz Satır çifti, karaciğer hücrelerindeki fazla bakır nedeniyle Wilson hastalığına yakalanan oğulları 19 yaşındaki Tufan Satır için 5 hastane gezdiklerini ancak çare bulamadıklarını söyledi.

“HASTALIK İLERLEDİ, SİROZA ÇEVİRDİ”

Baba Yılmaz Satır, oğlu Yılmaz Satır’a 7 yıl önce Wilson hastalığı tanısı konulduğunu ifade ederek, “Edirne, İstanbul Çapa, Haseki ve Kanuni Sultan Süleyman gibi hastanelerde tedavi gördü. Fakat 7 yılda hastalığı ilerledi. En son Tekirdağ’a götürdüm. Çocuğumun durumunun iyi olmadığını, hastalığının ilerleyerek siroza çevirdiğini ve daha da kötüye gideceğini söylediler. Çocuğumuza ne yapılabilir? Bütün beklentimiz bu. Çocuğumuzun iyi olmasını istiyoruz. ‘Karaciğer nakli yapılabilir’ denildi. Şu an sirozun başlangıcıymış. Belki bir umut olabilir. İnşallah iyi olur” dedi.

Tufan Satır’ın, her şeyi görüp, duyup algıladığını ancak hareket etmekte ve konuşmakta güçlük çektiğini söyleyen Yılmaz Satır, hastalığın daha da ilerlememesi için çare aradıklarını kaydetti.

Anne Necla Satır ise oğlunun iyileşmesini istediğini dile getirerek, “Gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Biz buna çok üzülüyoruz. Sadece çocuğumuzun iyileşmesini istiyoruz” diye konuştu.

WİLSON HASTALIĞI NEDİR?

Wilson hastalığı bakırın vücutta birikmesiyle görülüyor ve her 30 bin kişiden 1’nde rastlanan çok nadir bir kalıtsal hastalık olarak biliniyor. Wilson adı ilk kez hastalığı 1912 yılında tanımlayan Dr. Samuel Wilson’dan geliyor. Hastalığın temel nedeni olan bakır birçok besinde bulunan bir eser metali. Vücut sağlıklı kalmak için çok az miktarda bakıra ihtiyaç duyuyor. Normalde vücut ihtiyaç fazlası bakırı vücuttan atıyor fakat Wilson hastaları bu bakırı vücuttan atamıyor. Bakır özellikle karaciğer, beyin, kornea ve böbreklerde birikiyor. Karaciğer hücrelerindeki fazla bakır karaciğerde hasara yol açıyor. Beyin hücrelerine verilen zarar ise temel olarak lentiküler çekirdek denilen bir bölgede ortaya çıkıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL