Köşe Yazısı

CORANADAN TEDBİRLERLE KORUNMAMIZ MÜMKÜNDÜR.

Dünyada ilk olarak  13 Ocak 2020’de Çin’in  Vuhan Kentinde yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, halsizlik ortaya çıkan  Corana  virüsü, daha sonra pandemi olarak  damlacık ve temas halinde  yayılmayla pandemi..

CORANADAN  TEDBİRLERLE KORUNMAMIZ MÜMKÜNDÜR.

Dünyada ilk olarak  13 Ocak 2020’de Çin’in  Vuhan Kentinde yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, halsizlik ortaya çıkan  Corana  virüsü, daha sonra pandemi olarak  damlacık ve temas halinde  yayılmayla pandemi olarak bütün Dünya  Ülkelerine  yayılmıştır. Öldürücü ve  insan  vucudunda  kalıcı etkiler  bırakan  Corona  Virüse karşı alacağımız tedbirler için  Dünyada mikrobu ilk bulan  Sultan Fatihin Hocası Akşemsettin’in mikrobu tanımlayan şu
sözleriyle başlamak isterim inşaallah.

 

Bütün hastalıklar,  mikroplardan  meydana gelir. Mikroplar, öldürücüdür, bulaşıcıdır, canlıdır ve  uçucudur. Temas
ve bulaş halinde yayılan Corana Virüsten  kurtulmanın en etkili yollarından başta geleni, sürekli el temizliğidir.

Dezenfektan, Sıvı  Sabun, bol su ile enaz yirmi saniye ellerimizi günde çoğu kez yıkamamız, yıkadığımız ellerimizi kolonya ile ovmamız bizi  ağır coronadan ve semptonlarından  kurtarmada en etkili yoldur. Doktorlarımızın da önerisi budur.

Evlerimizin  başta el temasımız olan kapı kolları, elektrik prizleri, buzdolabı kapağı, televizyon, çalışma masası gibi, cep telefonu, bilgisayar gibi kullanım  alanlarını  sık sık temizlememiz,  evlerimizi,  odalarımızı  düzenli olarak
havalandırma, coronadan kurtulmada etkili yollardan biridir. Bağışıklık Sistemimizi  kuvvetlendiren besinler de coronadan kurtulmamız için çok önemlidir.

Başta C vitaminleri limon, portakal, mandalina olmak üzere, balık, ceviz, kuru üzüm, havuç, yöresel turşu, çam kozalağı reçeli, ayran, yoğurt, zencefil, zerdeçal, tarçın Coranadan kurtulmak için almamız gereken besinleri.

Corana Virüsten korunmak için açık alanlarda  temiz  maske kullanmalı,  mesafeye önem vermeli, kalabalık ortamlardan, kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzaklaşmalıyız.

Corana  virüsü  kapmış  bulaşıcının içtiği sigaranın dumanı, en ağır Corana Virüs bulaşıcılarından  biridir. Sigara içenlerden uzak durmak, sağlığımız için  ve Coranadan  etkilenmememiz için  çok önemlidir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam buyururlar. Allahtan sağlık ve afiyet isteyiniz. Allah katında, kuvvetli, sağlıklı mümin, zayıf, sağlıksız müminden daha hayırlıdır.

 

İnsanlar, iki nimetin kadrini hakkıyla bilmiyorlar, biri sağlık, diğeri boş vakittir.

Cihana  Hükmeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman der ki, “Dünyada muteber bir nesne yok Devlet gibi, Olmaya  Devlet bir nefes sihhat gibi“.

Bir nefeslik sihhatimiz olmasa, Hayatımızın önemi yok.

Coranadan hayatını kaybeden başta Doktorlarımız, Sağlıkçılarımız olmak üzere tüm vefat edenlerimize Yüce Allah’tan gani gani rahmet, Corana hastalarımıza ve diğer hastalarımıza Allah’tan acil şifalar dilerim.

 

İLANIN DETAYLARI İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL