Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.586

Coronavirüslü Bayram…

Hiç aklıma gelmezdi bir virüs yüzünden bayram heyecanını yaşayamayacağımız. Coronavirüs her alanda etkilemeye devam ediyor hayatımızı, hatta bayramımızı… Evden çıkamayacağız, konuklarımız da olmayacak bu bayram. Çocuklar da gelemeyecek kapımıza, onlara..

Hiç aklıma gelmezdi bir virüs yüzünden bayram heyecanını yaşayamayacağımız.

Coronavirüs her alanda etkilemeye devam ediyor hayatımızı, hatta bayramımızı…

Evden çıkamayacağız, konuklarımız da olmayacak bu bayram. Çocuklar da gelemeyecek kapımıza, onlara şeker veremeyeceğiz eskisi gibi.

Öyleyse ne tadı kaldı bayramın. Yazımı bile bayram sevinci içinde yazamadım.

Bayramlar çocuk ve yaşlıların bayramıdır daha çok.

Yepyeni kıyafetleriyle, ceplerinde harçlıklarıyla sokaklarda koşturan çocukların bayramı…

Çoluk çocuk torunların toplanıp gelerek mutlu ettiği anneanne, babaanne ve dedelerin bayramı…

Bugün sokağa çıkma yasağı var. Evlerimize kapandık.

Çocuklara bayramlıklar alınırdı günler önce, bugün alışverişe çıkmaktan korktuğumuz içindir ki bayramlıkları eksik kaldı çocuklarımızın.

Mahalleli hazırlığını yapardı önceden. Bozuk paralar, şekerler kapının yanında hazır bekletilirdi.

Ne güzeldi, çocuklar elimizi öpmek için geldiğinde onlara şeker, yanında da kâğıt para vermek. Bu bayram o da kursağımızda kalacak.

Yıllardır görmediğiniz büyüklerimizi ziyaret edemeyeceğiz bu bayram.  Kısa mesajlarla kuru kuru kutlayacağız, eşin dostun bayramını. Buna en çok da çocuklarımız üzülecek, bayram harçlıklarını alamayacakları için.

Bayram ziyareti için gidilen evlerde şekerliğin kapağı açılmadan önce “acaba içinden ne çıkacak” heyecanı, belki de yaşadığımız en tatlı duyguydu. Bundan da mahrum etti bizi Coronavirüs.

Baklavasız bayram olmaz. Hani o anneannelerin, babaannelerin yaptıkları mis gibi baklavalar, kalburabastılar vardı ya tadına doyamadığımız. Onları da tadamayacağız bu bayram.

Bugün bayram, siz yine de erken kalkın çocuklar, yeni alınmış hissiyle giyin en beğendiğiniz giysinizi, annenizin babanızın elini öpün. Hiç değilse onlardan alın bayram harçlığınızı.

Coronavirüs bizleri evlerimize de kapatsa bayram sevincimizi elimizden alamayacak ve biz her ortamda kutlayacağız bayramımızı.

İyi bayramlar diliyorum hepinize çoluk çocuk, genç, yaşlı… Küçüklerin gözlerinden; büyüklerin ellerinden öpüyorum.

 

 

YORUMLAR (1)

  1. Aysel GOKKURT diyorki:

    Iyi bayramlar dilerim.yazinizi çok beğendim. Corona sız günlerde buluşmak kavuşmak dilerim güzel arkadaşım.sevgiler❤

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL