Köşe Yazısı

Covid19 Aşısı Gerçekler ve Şehir Efsaneleri

Covid19 Aşısı Gerçekler ve Şehir Efsaneleri

Yeni üretilen Covid19 aşıları hakkında birçok şey duymuş olabilirsiniz. Bu duyduklarınızın bir kısmı doğru olabilir bir kısmı ise sorgulamaya açıktır. Birçok kişi için bu aşılar bizi pandemiden kurtaracak bir devrim gibi görülmektedir fakat bir sürü de hatalı bilginin de mevcut olduğunu söylemek gerekir. İnternette paylaşılan birçok bilgiden hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu da kestirmek epey zordur. Bu yazımızda aşı hakkındaki birçok bilgiyi sizin için derledik ve bu sayede doğru ve yanlışı birbirinden ayırabileceksiniz.

Covid19 Aşısı Aceleye Getirildi

Yıllardır yapılan araştırmalar, Covid19 aşısının bulunma sürecini önemli oranda hızlandırdı. Covid19 aşısının hızlı bir şekilde bulunması bir sihir veya mucize değildir. Aşının bu kadar erken bulunabilmesi, yıllar süren sıkı çalışmanın ve virüsler hakkındaki öncül bilginin sayesinde gerçekleşmiştir. Öte yandan SARS ve MERS için bulunan aşılar da Covid19 aşısının bulunmasında önemli bir etkendir. Bilim adamları, daha önceki araştırmaları kullanarak etkin ve güvenli bir aşı üretmeyi başarmışlardır.

Aşılar Düzgün Bir Şekilde Test Edilmedi

ABD’nin Federal İlaç Ajansı, Covid19 aşısı da dahil olmak üzere birçok ilaç için çok sayıda güvenlik ve etkinlik şartı koymuştur. Yeni aşılar, birçok test ve denemeden sonra kullanıma açılmıştır. Bu testler ve denemeler, birçok farklı kişi ve grup üzerinde yapıldıktan sonra aşıların güvenli ve etkin olduğu kanısına varılmıştır. Bu standartları sağlayan tüm COVİD aşıları, güvenli ve etkin olarak tanımlanmıştır. Bu denemelerde, olumsuz yan etkiler de saptanmıştır. Öte yandan FDA, kamu sağlığı için güvenli olmayan bir aşıya onay vermemektedir.

COVİD19 Aşısı Sizi COVİD19 Hastası Yapar mı?

Onaylanan aşıların hiçbiri canlı virüs içermiyor. Onaylanan aşıların birçoğu mRNA aşısı olarak bilinen aşılardır. Bu tarz aşılar, Covid19 proteinlerinin vücuda girer girmez tanınmasını ve bağışıklık sisteminin onlara karşı daha rahat bir şekilde mücadele vermesine olanak tanır. Kısacası bu aşılarda, Covid19 virüsü yoktur. Dolayısıyla bu aşılardan Covid19 kapma riskiniz de yoktur. Diğer hastalıklar için üretilen aşıların bazılarında virüsün zayıflatılmış veya ölü hali bulunmaktadır fakat bu durum Covid19 için geçerli değildir.

Covid19 Aşısı Kısırlığa Neden Olur mu?

Hayır, Covid19 aşıları kısırlığa neden olmaz. Covid19 aşıları temel olarak, vücudun Covid19 virüsü ile nasıl mücadele edeceğini öğretmek için tasarlanmıştır fakat aşılar kadınların üreme sistemlerine zarar vermez. Pfizer’ın aşı denemelerinden sonra 23 kadın hamile kalmıştır. Bu kadınların sadece bir tanesi düşük yapmıştır fakat bu kadına placebo aşı verildiği için Covid19 aşısının kısırlığa neden olmadığı söylenebilir.

Covid19 Oldum Aşı Olmalı Mıyım?

Daha önce Covid19 olduysanız hastalığı tekrar geçirme riskiniz maalesef bulunuyor. Hastalığı daha önce geçirmiş olan kişiler, aşının etkinliğinden rahatlıkla faydalanabiliyor. Aşı olmak, yeniden enfekte olmayı büyük oranda önleyebilen bir durumdur. Öte yandan aşının etkisinin ne kadar süreceğine dair net bir bilgi de bulunmuyor. Bu konu hakkında daha çok araştırma yapılması da gerekiyor.

Covid19 Aşısı DNA’mızı Değiştirir mi?

mRNA aşısı demek Covid19 virüsünde olan diken proteinlerin farkedilmesi ve bu proteinlerle daha rahat mücadele edilmesi demektir. mRNA aşıları, DNA’nızın saklandığı hücre çekirdeğine asla nüfuz etmez. mRNA ve DNA’nızın hiçbir şekilde iletişim halinde olmadığından dolayı mRNA’nınDNA’nızı etkileme gibi bir olasılığı bulunmuyor.

Covid19 Aşısının Yan Etkileri

Covid19 aşısının yan etkilerinin birçoğu oldukça hafiftir. Aşıyı olan bazı insanlarda kas ağrısı ve baş ağrısı gibi hafif yan etkiler görülür. Bunlar da vücudun virüse karşı bir koruma geliştirdiğinin belirtileridir. Bu tarz yan etkiler birkaç gün içinde kaybolur. Her ne kadar ekstrem bir durum olsa da bazı kişilerde aşıdan kaynaklı alerjik reaksiyonlar görülebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL