CUMHURBAŞKANININ TRUMP’LA GÖRÜŞMESİ

            Talat ŞALK   Emekli Cumhuriyet Savcısı   tsalk@kesanpostasi.com   Cumhurbaşkanı 16 Mayıs’ta Başkan Trump’la görüşmek için ABD ye gidiyor. Cumhurbaşkanının Trump’la görüşme tarihi önceden belirlendi. Görüşmenin konusu Suriye’nin kuzeyinde, güney sınırlarımızda kantonlar oluşturan PYD yi ABD nin müttefiki kabul etmesi, IŞİD ile savaşta PYD ile birlikte olmasıdır. IŞİD terör...

Yazar: Talat ŞALK - Yazının Tarihi: 12 Mayıs 2017 - Okunma Sayısı:670 defa okundu.

ocalan-talatsalk-120092h

            Talat ŞALK

  Emekli Cumhuriyet Savcısı

  tsalk@kesanpostasi.com

 

Cumhurbaşkanı 16 Mayıs’ta Başkan Trump’la görüşmek için ABD ye gidiyor.

Cumhurbaşkanının Trump’la görüşme tarihi önceden belirlendi. Görüşmenin konusu Suriye’nin kuzeyinde, güney sınırlarımızda kantonlar oluşturan PYD yi ABD nin müttefiki kabul etmesi, IŞİD ile savaşta PYD ile birlikte olmasıdır. IŞİD terör örgütüdür. Türkiye terör örgütü olan IŞİD ile savaşta yine bir terör örgütü olan PYD ile işbirliği yapılması yanlıştır diyor.  PYD, PKK nın Suriye’de ki uzantısıdır.  Suriye kürtlerinin örgütlenmeleri de Abdullah Öcalan’ın Suriye’ye yerleşmesi ile başlar.

PYD kantonları kurulmaya başlandığında uluslararası af Örgütü Suriye’ye gider. İncelemelerde bulunur. Bir rapor hazırlar. Raporda PYD nin kanton kurduğu bölgelerde yaşayan arap aşiretlerini silah zoruyla evlerinden çıkardığı ve Suriye’nin başka bölgelerine sürdüğü, geri dönmesinler diye de evlerini yaktığı yazılıdır. PYD nin bu eylemi terör eylemidir. Ve PYD terör örgütüdür. ABD de PYD nin terör örgütü olduğunu şüphesiz bilmektedir. Ancak ABD nin Ortadoğu’nun geleceği ile ilgili düşüncesi başkadır. ABD Suriye’nin kuzeyinde kürt koridoru oluşturmak, Ortadoğu petrollerini kontrolünde bulundurmak istemektedir.

Irak’ın kuzeyinde Mesut Barzani yüzyıllardır Türk şehri olan ve ayrı bir statüye sahip Kerkük’ü bölgesel yönetimine ilhak etmeye ve Irak’tan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanıyor. Suriye’nin kuzeyinde de PKK nın uzantısı PYD açılan kürt koridorunda özerklik kazanıyor. Ancak konu Kuzey Irak’ta Barzani’nin bağımsızlık kazanması, Suriye’nin kuzeyinde kürt koridoru açılması ve PYD nin özerklik kazanmasıyla bitmiyor.

ABD yetkililerinin zaman zaman çıkardıkları haritalardan İran ve Türkiye’den koparılacak topraklarla Irak’ın kuzeyindeki Barzani yönetimi ile Suriye’de ki kürt koridorunun birleştirilerek büyük kürdistanı kurmayı düşündükleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin NATO üyesi olması ABD nin umurunda değildir. ABD açıkça PKK PYD’yi desteklemekte ve Türkiye’ye hasmane davranmaktadır. Türkiye’nin de ABD nin bu tavrını değerlendirmesi ve ona göre bir politika belirlemesi gerekir.

Trump’ın cumhurbaşkanımızın 16 Mayısta kendisiyle görüşme öncesi terör örgütü PYD ye modern ağır silahların verilmesini onaylayan kararnameyi imzalaması Türkiye’ye yönelik büyük kabalıktır.

Cumhurbaşkanının 16 Mayıs görüşmesini iptal etmesi ve ABD ye gitmemesi daha iyi olurdu.

 

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı