Güncel Manşet

Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Ünüvar: “Vatandaş odaklı bir adliye olacak”

Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Ünüvar: “Vatandaş odaklı bir adliye olacak”

 

Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Ünüvar, dün yaptığı bilgilendirmede, inşaatına başlanan yeni Adalet Sarayı’nın fiziki özellikleriyle ilgili bilgiler verdi.
Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Ünüvar:  “Vatandaş odaklı bir adliye olacak”

Bilindiği üzere 17 Şubat Pazartesi günü Keşan’a gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yenimahalle’de yapılacak olan yeni Adalet Sarayı’nın hafriyat çalışmalarının başladığını bildirmişti. By tarihte başlayan çalışmalar kapsamında, yeni adalet sarayında da temel atma çalışmaları son hızıyla sürüyor.

Keşan’ın en önemli eksikliklerinden biri olan ve fiziki yetersizlikler nedeniyle tayin dahi istenilen Keşan adliyesi de yapılacak olan yeni adalet sarayı ile daha rahat ve daha iyi fiziki şartlara sahip olacak. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Ünüvar, yapılacak olan yeni Adalet Sarayı ile ilgili teknik bilgiler verdi.

 

Temel Atma Töreni, Mart’ın 2. haftası
Temel atma töreninin Mart ayının 2. Haftasının yapılmasını beklediklerini ifade eden Ünüvar“Şu anda adalet sarayımızın hafriyat çalışmaları sürüyor. 300 günlük bir teslim süresi var. İnşallah en kısa sürede bitirilip bir an önce içine geçmek bizlere nasip olur.” dedi

 

Hakim ve savcı odaları şimdikinden 2 kat daha büyük olacak
Daha sonra yapılacak olan yeni adalet sarayının fiziki şartlarından bahseden TamerÜnüvar; şu anki adliyede 3 savcı odasının bulunduğunu belirterek; “Yeni adliyede ise 6 savcı odamız var. Bunların boyutları ise şimdikinin hemen hemen 2 katı büyüklüğünde. Yine yeni adliyede bütün mahkemelerin kalemleri, arşivleri ve duruşma salonları ayrı. Ancak şu an ise 2 duruşma salonunda hizmet veriyoruz. Duruşmalar çakıştığı için hakimler kimi duruşmalarını kendi odalarında veya kalemlerinde yapıyorlar. Bu da fiziken ve şartlar itibariyle bir takım sıkıntılar yaratıyor. Koridorlarımız sürekli kalabalık. Dosyalarımız koridorlardaki dolaplarda saklanıyor. Bu da koridorlarımızı daha küçük bir hale getiriyor ve vatandaşımız sıkıntı yaşıyor.”

 

Herkes hakim ve savcıların odalarına giremeyecek”
Yeni adliyede hakim ve savcıların odalarının daha güvenli olacağını söyleyen Ünüvar; şunları söyledi: “Yeni adliyemizde hükümlü ve tutukluların girişi ayrı. Tutukluların güvenliği açısından herhangi bir güvenlik zafiyeti de doğurmuyor böyle olunca. Duruşma salonlarına girişler ayrı. Ayrıca adliyede duyarlı kapılar yer alacak. Bu da hakim ve savcıların odalarına başka kişilerin girmesine engel olacak bir uygulama. Kartlı giriş kapıları yer alacak buna da Mahkeme Yönetim Sistemi’nde kısıtlı alan uygulaması deniyor. Kısıtlı alan uygulamasının uygulandığı bir alan olacak yeni yerimiz.”

 

Yeni Adliye Ağır Ceza Mahkemesi’ni kaldırabilecek durumda”
Daha sonra gazetecilerin “Ağır Ceza Mahkemesi ile ilgili bir gelişme var mı?” şeklindeki sorusunu ise Ünüvar şu şekilde yanıtladı: “Adliyenin mevcut hali zaten bir ağır ceza mahkemesini kaldırabilecek nitelikte. Ağır Ceza Mahkemesi kurulmasına karar verilmesi durumunda ek bir bina yapılmadan mevcut duruşma salonlarının sadece tabelaları değiştirilerek dahi, şu an yeterli. Şu anda 4 savcımız fiilen çalışıyor. Yeni adliyede ise 6 savcı odası var. Odaların büyük olması nedeniyle gerektiğinde savcı sayısının artması durumunda odaların bölünerek iki oda haline getirilmesi mümkün. Ayrıca koridorlar çok geniş. Bu da vatandaş için çok iyi bir şey. Vatandaş odaklı bir adliye olacak. Hakim ve savcılar ile personel de çok rahat çalışabilecek.”

 

Lojman çalışmamız olacak”
Tamer Ünüvar ayrıca, lojman çalışmalarının da olduğunu belirterek; “Adliyenin yanı sıra bir de lojman çalışmamız var. Bakanlığa bu konuyla ilgili başvuruda bulanacağız. Milli Emlak’ın 298 sayılı bir genel Tebliği var. Hazineye ait taşınmazların pazarlık usulü, kat ya da arsa karşılığı inşaat yaptırma imkanı var. Bu yönde şansımızı deneyeceğiz. Adliyenin arka kısmında 7 dönüm boş bir alanımız var. Bunu değerlendirmeyi düşünüyoruz. Bu konuda gerekli izinleri isteyeceğiz.”

 

Eski cezaevinin yerini değerlendireceğiz”
Son olarak Keşan’a cezaevi yapılıp, yapılmamaması ile ilgili soruları da yanıtlayan Ünüvar“Keşan’a cezaevi yapılması iptal edildi. Zaten o 100 dönümlük alanın da tahsisi kaldırıldı. Şu anki cezaevi ile ilgili de arazinin adliyenin yapımına başlanmasıyla birlikte, bu yerle ilgili muhtemel bir tasarrufta bulunacağız. Buranın belediyeye devri yada başka bir kuruma devriyle ilgili çalışmalarımız olacak. Bina Adalet Bakanlığı’nın, arsa ise hazinenin ama arsanın durumu yeşil alan.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL