Güncel

Dedeağaç Belediyesi Meclis Başkanı’ndan Keşan Belediye Başkanı Özcan’a Ziyaret

Dedeağaç Belediyesi Meclis Başkanı’ndan Keşan Belediye Başkanı Özcan’a Ziyaret

Dedeağaç Belediye Meclis Başkanı Kostas Gkotsidis, 5 Aralık 2016 Pazartesi günü Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı makamında saat 12.45’te “ziyaret etti.

dsc_6781 dsc_6783Gkotsidis, Özcan’a Dedeağaç Belediye Başkanı Evangelos Lambakis’in selam ve saygılarını ileterek “Sayın başkanımız, Yunan belediyeleri arasındaki işbirliği gibi komşu ve suyun diğer yakasındaki Türk Belediyelerimiz ile de dostluğa ve ikili ilişkilere çok önem veriyor. Bu nedenle bugüne kadar, ilişki ve işbirliği gerçekleştiremediğimiz Keşan Belediyesi ile de bu diyaloğu arttırmak amacıyla sizi 16 Aralık 2016 tarihinde Dedeağaç Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimiz adına Dedeağaç’a davet ediyorum. Ayrıca Keşan’a kazandırdığınız yeni bina ve kompleks için de sizi tebrik ediyorum. Her yönüyle mükemmel bir tesis olmuş. Geçen yıl geldiğim Keşanla bu yıl geldiğim Keşan arasında bile büyük farklar olduğunu gözlemliyorum. Belediye Başkanımız Lambakis 22 belediyenin yer aldığı Bölge Belediyeler Birliği’nde birlik başkanı olarak görev yapmaktadır. Dedeağaç’ta Türk ve Keşanlı dostlarımızı sürekli görüyoruz. Ayrıca bizim vatandaşlarımızda sizin pazarınıza gelmekte. Böylece iki ülke vatandaşları o ülkelerin ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Bu da güzel bir olay.”dedi.

dsc_6760 dsc_6776Özcan da öncelikle bu ziyaret nedeniyle, Gkotsidis ile beraberinde yer alan Kostas Nalbantis, Yusuf Kenan Mustafa ve İpsalalı İsmail Bakan’a teşekkür ederek, “Sayın Dedeağaç Başkanı Lambakis ile görüşmemizde Keşan ve Dedeağaç arasında resmi ilişkiler ve ortak işbirliğinin gelişmesi konusunu karara bağladık. Ancak gerek Türkiye’de ve gerekse Yunanistan’da yaşananlardan dolayı bir daha görüşme ve bir araya gelme imkanımız olmadı. Türkiye’de yaşanan OHAL nedeniyle yurtdışına çıkabilmek için bakanlık izni almam gerekiyor. Bu davetinizi mutlulukla karşılıyorum. Ancak yeni belediye binamızın açılışı için CHP Genel Merkezimizden haber bekliyoruz. Ayrıca başkanımıza açılış davetiyesini bizzat getirmek isterdim ama zaman dar ve izin almam uzayabilir. Bu nedenle sizin aracılığınızla açılış tarihi belli olduğunda yine telefonla davetimizi yaparız Sayın Lambakis’ i de yeni belediye binamızın açılışında görmek istiyor ve davet ediyorum. Türk ve Yunan belediyeler iki ülke arasındaki işbirliği konusunda bir hayli üst düzeydeler. İki ülke arasında birlik beraberlik anlamında yerel yönetimler büyük önem taşıyor. Ben de Trakyakent Belediyeler Birliği Yönetiminde görev yapmaktayım. Umarım sizin davetinizi bakanlıktan gerekli yasal izinleri aldıktan sonra yerine getirmekten ve Dedeağaç da olmaktan büyük onur ve mutluluk duyacağım. Dedeağaç’a ilçemizden her zaman Yunanlı dostlarımız gelmekte ve ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadırlar. Ayrıca bizim vatandaşlarımız da akşam yemeklerinde Dedeağaç’a gidiyorlar. Makri’ye gittiğinizde masaların çoğu bizim Keşanlı hemşehrilerimizle dolu. Bu nedenle Keşan ve Dedeağaç belediyeleri arasındaki işbirliğine biz de önem vermekteyiz. 3 dönemdir başkanlığım döneminde Gümülcine olmak üzere bir çok Yunan belediyesi ile işbirliği içersinde oldum. Ziyaretler gerçekleştirdim. Dedeağaç Belediyesi ile de önümüzdeki aylarda mutlaka işbirliği içersinde olacağız ve gelen daveti değerlendireceğiz ve ilişkileri geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Özcan’ın ziyareti ardından konuklar Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Feyzi Engin’i makamında ziyaret ettiler. Daha sonra da Keşan Belediye Konferans ve Tiyatro Salonu’nu gezdiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL