Güncel Manşet Siyaset

Değirmendereli, Ziraat Odası’nda çiftçilerin dertlerini dinledi

Değirmendereli, Ziraat Odası’nda çiftçilerin dertlerini dinledi

Dün Keşan Ziraat Odası’nı ziyaret eden CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Oda Başkanı Hasan Şen’den çiftçilerin dertlerini dinledi.

Değirmendereli, devlet tarafından krediyle alınan hayvanların şimdi faizlerinin dahi ödenemediğini belirterek, “Desteklemelerin çok kalemde verilmesi üreticileri sıkıntıya sokuyor. Bu durumu Meclis’te detaylarıyla anlatabilirim.” dedi.

Ürün desteklerinin standartlaştırılması gerektiğini söyleyen Değirmendereli, vekillerin çiftçinin Meclis’teki sesi olduklarının altını çizdi.

Şen de çiftçinin destekleme kalemlerinin fazlalığı nedeniyle toplum nazarında yan gelip yatarak para kazanan kişiler olarak görüldüklerini belirtti.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, dün, beraberinde CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan ve Yönetim Kurulu üyeleri olduğu halde Keşan Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Saat 11.30 sıralarında başlayan ziyarette Değirmendereli ve beraberindekiler, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Ziyarette ilk olarak konuşan ve ayçiçeği hasadında pek iyi sonuçlar elde edilmediğini gözlemlediklerini belirten Şen, bunun da yağışların sürekliliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Hasan Şen, çiftçinin ayçiçeğinde köselikten ötürü iki defa aynı tarlaya masraf yaptığını da bildirdi.

“BU YIL 42 BİN DEKAR ÇELTİK EKİLDİ”

Son dönemdeki sıcakların çeltik için iyi olduğunu, çeltiğin su içinde güneşi gördüğü müddetçe herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını kaydeden Hasan Şen, İpsala’da her yıl 220 bin dekar Keşan’da da geçen yıl 46 bin, bu yıl ise 42 bin dekarlık çeltik ekimi yapıldığını ifade ederek, “Çeltikte bu dönem tek sıkıntımız yabancı ot mücadelesinde oldu. Bu yıl yağış fazla olmasaydı çeltik ekim alanı Keşan’da 20 bin dekarlarda kalabilirdi. Bölgede kış aylarında yağış olmazsa ekim alanı daralır.” dedi.

Keşan’da Kadıköy Barajı’ndan yapılan sulama ile çeltik ekimi gerçekleştirildiğini belirten Şen, çeltikte müdahale alımdan ziyade erken alım politikasının kendileri için önemli olduğunu anlattı.

“7-8 BİN LİRALIK HAYVAN

3-5 BİN LİRAYA DÜŞTÜ”

Hasan Şen,  konuşmasının devamında hayvancılık ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şen, “Üreticiler hayvancılık konusunda daha önce ciddi paralar kazanmışlardı. Ancak ithal hayvanlar adedi 7-8 bin lirayı bulan maliyetlerle alındı. Şimdi ise 3-5 bin liraya bölgede damızlık hayvan sayısı çok. ” şeklinde konuştu.

“DESTEKLER TEK KALEM

ALTINDA VERİLMELİ”

Hasan Şen, çiftçinin ve hayvancılığın gelişimi için gerçek üreticilerin desteklenmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:  “Süte destek verilmesi bile tek başına yeterli olabilir. Süt varsa buzağı var demektir. Silaja, tohumlamaya, gübreye, sertifikalı tohuma ayrı destek verilmemeli. Destekler tek kalem altında verilmeli. Destek kalemleri çoğalmasına rağmen alınan toplam destek miktarında yarı yarıya azalma var. Çiftçi her destekleme için ilçede kurumları tek tek dolaşmak zorunda kalıyor. Çiftçinin destekleme sayısının farklılığından ötürü kafası karıştı.”

10 BİN KAYITLI 5 BİN

FAAL ÇİFTÇİ VAR

Keşan’da 10 bine yakın kayıtlı çiftçi olduğunu ancak faal durumda 4 bin 500 ile 5 bin arasında üretici bulunduğunu belirten Şen, aradaki farkın üreticilerin aile bireylerini de çiftçi BAĞKUR’undan yararlandırmak istemesinden kaynaklandığını bildirdi.

Hasan Şen, bölgedeki yaklaşık 5 bin üreticinin 70-100 dekar arasındaki arazilerde çiftçilik yaptığını söyledi ve şöyle dedi:  “Çiftçilikte en önemli girdi mazot. Mazottaki vergi oranları düşürülmeli. Gemiciklerdeki akaryakıtta vergi nasıl kaldırılıyorsa mazota uygulanan vergi oranı da kaldırılabilir. Mazot 1 TL’ye düşürülecekti ama yapılmadı. Vergisi bile kaldırılmadı.”

“ALDIĞIMIZ DESTEK MİKTARI ÖDEDİĞİMİZ

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDEN DAHA AZ”

Çiftçinin destekleme kalemlerinin fazlalığı nedeniyle toplum nazarında yan gelip yatarak para kazanan, çalışmayan kişiler olarak görüldüklerini belirten Şen, şöyle konuştu: “Verilen destekler ortada. Vatandaş dosya peşinde koşturmaktan bir şey yapamıyor. Kimse 40-50 kilogram ayçiçeği verimi alınca durumu sorgulamıyor. Bizim aldığımız destek miktarı ödediğimiz özel tüketim vergisinden daha az. Çiftçi gün geçtikçe geriye düşüyor. Çiftçi çalıştıkça, ürettikçe batıyor ama inatla da çalışıyoruz. Köylü emeğinin karşılığını almazsa ülke dışa bağımlı hale gelir.”

DEĞİRMENDERELİ:

TMO ÇELTİK ALIMINDA ERKEN DAVRANMALI

Daha sonra konuşan Değirmendereli de TMO’ya ve ilgili yerlere ısrar etmelerine rağmen geçen yıl çeltik alımında erken davranılmadığını belirtti ve şöyle konuştu: “TMO çeltik alımı konusunda erken davranmazsa üreticiler mağdur olacak. TMO çeltik konusunda fiyat belirlemese de alım için erken davranmalı. Geçen yıl Bakan başta olmak üzere ilgili kuruluşlar tarafından hem biz hem de üreticiler oyalandı. Sonrasında da istediğimiz sonuçları alamadık. ”

DESTEKLEMELERİN TEK KALEME DÜŞMESİ

İÇİN MECLİS’TE KONUŞMA YAPACAK

Kemal Değirmendereli, hayvancılık konusunda devlet tarafından krediyle alınan hayvanların şimdi faizlerinin dahi ödenemediğini belirterek şöyle devam etti:  “Ayrıca desteklemelerin çok kalemde verilmesi de üreticileri sıkıntıya sokuyor. Bu durumu Meclis’te detaylarıyla anlatabilirim. Bununla ilgili çalışma yapabiliriz. Bürokratik işlemler nedeniyle üretici köylü her bir ürün ve destek için ilçeye gelmek zorunda. Bunun bazılarında dosya paraları da veriliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak gerek. Ürün destekleri standartlaştırılmalı. Destek sayısı çok ama dişe dokunur bir destek yok. Hükümet işin şovunda.”

“ÇİFTÇİNİN EKONOMİK RAHATLIĞA

KAVUŞMASI İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Vekiller olarak çiftçinin Meclis’teki sesi olduklarının altını çizen Kemal Değirmendereli, konuşmasını şöyle tamamladı: “Çiftçinin dertlerini dinlemek ve Meclis’te anlatmak benim görevim. İktidarın iyi işler yapmasını istiyoruz. İyi işler yapıldığında alkışlamaktan imtina etmem. Her yıl mağdur edilen kesim çiftimiz. AKP İktidarı çiftçiyi gözden çıkarmış durumda. Libya’daki muhalif kesimlerin Kaddafi’ye karşı ayaklanmasının duyarlılığı ülke çiftçilerine gösterilmiyor. Suriye’de rejim muhaliflerine gösterilen hassasiyet Türk çiftçisine gösterilmiyor. İktidarı doğru yola çekmek için denetim görevimizi yerine getireceğiz. Çiftçimizin sorunlarını her platformda anlatmaya devam edeceğiz. Çiftçinin ekonomik rahatlığa kavuşması için mücadelemiz sürecek.”

 

MEDYA KEŞAN GAZETESİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL