Güncel Manşet

Değirmendereli’den Öğretmenler Günü Mesajı

Değirmendereli’den Öğretmenler Günü Mesajı

CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli 24Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Değirmendereli’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle;

 

Toplumların geleceğe güvenle bakabilmeleri; için insana ve insanca yaşamaya değer veren, saygılı, ulusal kültür ve değerlerini daima koruyan, öğrenme, araştırma ve geliştirmeyeaçık ve her alanda kendine güveni tam olan bireylerden oluşması gerekir. Ancak, eğitimli ve aydın bireylerin oluşturduğu toplumlar, dayatmalara karşı durarak, bilimin ve aklın yol göstericiliği ile en doğru kararları vererek toplumsal gelişme ve refahın devamlığını temin eder ve toplumda demokrasinin tüm kurum ve kurallarının uygulanmasını sağlayabilirler. Bugünü olduğu kadar yarınları da ilgilendiren eğitim sistemi; gelecekte yaşanabilecek sorunların önlenebilmesi için bugünden en doğru sistem, yöntem ve anlayışla değerlendirilmeli; çabalarıyla gurur duyduğumuz, demokratik ve laik bir toplum yaratmak için var gücüyle çalışmış Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı Cumhuriyet öğretmenlerinin izinden giden kadrolara emanet edilmelidir. Bu anlayışla oluşturulacak eğitim sistemi, ulusumuzun kültür, sanat, bilim ve ekonomik alanlarda kalkınmasını hızlandıracak ve ulusumuzun hızla gelişen dünyada hak ettiği üst sıralara ulaşmasını sağlayacaktır.

Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda ilerleyen ve O’nun söylemi ile “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmeyi kendilerine amaç edinen, aydınlık yüzleri daimaileriye dönük, hiçbir zorluk karşısında çalışma azmini yitirmeyen öğretmenlerimiz, toplumumuzu huzur ve refaha ulaştıracak olan kültür ordusunu yetiştireceklerdir.

Ulu önder Atatürk’ün söylediği gibi;

“Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır:

•Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu,

•Diğeri milletin istikbalini yoğuran kültür ordusu.

Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir, verimlidir, saygıdeğerdir. Fakat bu iki ordudan hangisi daha kıymetlidir, hangisi diğerine üstün tutulur?

Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz; bu iki ordunun ikisi de hayatîdir. Yalnız siz, kültür ordusu mensupları, sizlere bağlı olduğunuz ordunun kıymet ve kutsiyetini anlatmak için şunu söyleyeyim ki, sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldürüp niçin öldüğünü öğreten bir ordunun fertlerisiniz.

Bir millet kültür ordusuna malik olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin sürekli neticeler vermesi, ancak kültür ordusunun varlığına bağlıdır.

Bu ikinci ordu olmadan, birinci ordunun verimli sonuçları kaybolur.“

Ülkemizin geleceği yönünden ciddi sorumluluklar taşıyan, her türlü güçlüğe karşı milleti ve insanlığa yararlı bireyler yetiştirmeye çabalayan ve görevlerini yerine getirirken hiçbir özveriden kaçınmayan öğretmenlerimize hak ettikleri yaşam koşulları en kısa sürede sağlanmalıdır.

Onurlu meslekleri ve toplum için yaptıkları hizmetleri her zaman sevgiyle andığımız tüm Cumhuriyet öğretmenlerimize saygılarımı sunuyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en samimi duygularımla kutluyorum.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL