HESABIM
Üye Ol

Demir Sokak sakinleri kat irtifakı ve metruk evler konusunda dertli (Videolu Haber)

Demir Sokak sakinleri kat irtifakı ve metruk evler konusunda dertli (Videolu Haber)

Yukarı Zaferiye Mahallesi Demir Sokak’ta yaşayan vatandaşlar 8 Temmuz 2019 Pazartesi günü  basına yaptıkları açıklamada, Keşan’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan yerde yaşamalarına rağmen kat irtifakı ve metruk evler sorunları olduğunu ifade ederek bu konuda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan bir şeyler yapmasını beklediklerini söyledi. Sokak üzerinde 10’aşkın bahçeli, eskimiş ve artık pek de kullanışlı...

Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2019 - Okunma Sayısı:532 defa okundu.

Yukarı Zaferiye Mahallesi Demir Sokak’ta yaşayan vatandaşlar 8 Temmuz 2019 Pazartesi günü  basına yaptıkları açıklamada, Keşan’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan yerde yaşamalarına rağmen kat irtifakı ve metruk evler sorunları olduğunu ifade ederek bu konuda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan bir şeyler yapmasını beklediklerini söyledi.

Sokak üzerinde 10’aşkın bahçeli, eskimiş ve artık pek de kullanışlı olmayan ev bulunduğunu söyleyen sokak sakinleri, hemen önlerinde bulunan İlyas Bey Cadde’sinde 5, arkalarında kalan sokakta 4 kat imar izni olmasına rağmen kendilerine 3 kat inşaat izni verildiğini belirtip, bu nedenle çok büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler. Sokak üzerinde bulunan evlerin yarısının uzun yıllardır kullanılmadığını ve bu nedenle metruk hale geldiklerini de söyleyen sokak sakinleri, buralara giren çıkanın belli olmadığını ve bu nedenle çocuklarını sokağa çıkaramaz bir duruma geldiklerini de söyleyip bu binaların yıkılmasını istediklerini de söyledi.

Ev yerlerini bir müteahhit ile anlaşıp kat karşılığında vermeye kalktıklarında 3 kat imar izni olması nedeniyle kimsen bina yapmaya yanaşmadığını belirten vatandaşlar, “Bu sorun geçmiş belediye yönetiminlerinden kalan bir sorun. O zamanlar bu konuda verdiğimiz hiçbir dilekçeye olumlu cevap alamamıştık. Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’ndan bu sorunlarımızı çözmesini bekliyoruz ve gerekeni yapacağına da inanıyoruz” diye konuştu.

 

Sokak sakinleri adına konuşan vatandaşlar şunları söyledi:

MECİT YALÇIN: “NE YIKMAYA GELİYOR NE DE YAPMAYA”

“Bu binaların bulunduğu arsalar 1951’den sonra gelen Bulgar Muhacirleri’ne verilmiş yerler.Yolun alt tarafı da üst tarafı da Bulgar Muhacirlerine verilmiş yerler. Alt yola 5, üst kata 4 kat veriliyor da neden buraya 3 kat veriliyor? Niye ayrılıyoruz, burada bir ayrımcılık mı var? Bizlere de bu konuda yardım edilmesini, iyi yaşamayı istiyoruz. Belediye Başkanımızdan arzu ediyoruz. Yeni seçilen belediye başkanımızın bir suçu yok, bu şimdiye kadar olan belediyeciliğin ihmallerinin sonucudur. Biz bunların düzelmesini istiyoruz. Biz öldükten sonra buraları komple belediye alsa ne olur? Hiç olmazsa çoluk çocuğumuz yararlansın. Bu güne kadar bununla ilgili belediyeye başvurumuz oldu. Daha önceki belediyeye muhtarımız ile birlikte dilekçelerimizi sunduk. Bize geri dönüş olarak yalnızca 3 kat izin verildi. Bu bize karşı yapılan bir ayrımcılıktır. Belediyeye yine müracaatımız olacak. Biz burada 10 hane mağduruz. Ne yıkmaya geliyor, ne yapmaya. Şimdiye kadar müteahhitler geldi, onlar da belediyeye gittiler, onlara da 3 kat izin verdiler. Kendileri de bizlerin mağdur olmamızı istemediler.”

DAVUT YILMAZ: “BİZE 5 KAT BİNA YAPMA İZNİ VERİLMESİNİ, İSTİYORUZ

“Biz burada mağduruz, ön tarafımız 5, arka tarafımız 4 kat. Ortada kaldık, bize 3 kat veriyorlar. Müteahhitler buraya girmiyor. Komşularımızdan bazıları yerlerini verdi. Gece belli bir saatten sonra gelen giden belli olmadığı için sokağa çocuklarımızı çıkaramıyoruz. Emniyete haber veriyoruz ama emniyet hangi birini kovalayacak. O tereddüt ile müstakil evlerimizde rahat uyuyamıyoruz. Başkanımızdan bize 5 kat izin vermelerini istiyoruz.”

MEDİHA YALÇIN “BİZ EV İSTİYORUZ”

“Bu kadar olmaz. Geçen gün kovaladım birkaç adamı hala gelmeye devam ediyorlar. İçeriye giriyorlar, ne yaptıkları belli değil. Ne kadar kovsak da yine geliyor. Bu binalar yıkılsın, bize de rahatlık olsun. Biz ev istiyoruz, müteahhitlere girsin dedikleri gibi kabul ettik. Yan taraftaki ev boş mu? Gel burasını yık, alt taraf boş mu, gel onu da yık amenna. Ama izin verilmiyormuş. İzin vermiyorsun, kat mülkiyeti de vermiyorsun. Bizi bu pisliğin içinden de kurtarmıyorsun. Bu ayrımcılığın bitmesi gerek. Sahipleri imza atmadan binalar yıkılamıyormuş, burası oturulacak yer değil ki. Biz bir kepçe ile düzeltilmesini de istedik. Şu anki belediye başkanının sesimizi duyacağını umuyoruz, inşallah bir şey yapar.”

Burada konuşan Pakize Demir ve Turan Demir de, Keşan’ın göbeğinde böyle bir imar mağduriyeti yaşadıklarının üzücü olduğunu belirterek “Bu konuda Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’ndan sorunumuza sahip çıkmasını bekliyoruz” şeklinde konuştular.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı