TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Siyaset Okuma Sayısı: 202

Demir, “Tarihimize ve kültürümüze lütfen saygılı olalım”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir,  Edirne’de Sevda Çeşmesi’nin yıkılması ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Demir‘in açıklaması şöyle; Edirneli olarak sorumluluk duyup şehrimize sahip çıkalım. Edirne Belediye Başkanlığı:..

Demir, “Tarihimize ve kültürümüze lütfen saygılı olalım”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir,  Edirne’de Sevda Çeşmesi’nin yıkılması ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Demir‘in açıklaması şöyle;

Edirneli olarak sorumluluk duyup şehrimize sahip çıkalım.

Edirne Belediye Başkanlığı: Bir önceki Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,  tarafından Saraçlar caddesinde yaptırılan ve şehrimize değer katan, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan altında binlerce poz verilen “SEVDA ÇEŞMESİ” kişisel hesaplaşmalar sonucunda yıkıldı.

Yerine 40 yıl önce Tankut Öktem tarafından proje yarışmasıyla seçilip yapılan ”Eş Pehlivan Heykeli” bulunduğu yerden sökülüp buraya koyulacağı açıklandı.

Sevda Çeşmesini yıkmak ile hata ettiniz. Lütfen ikinci hatayı yapmayınız. Saraçlar caddesinin ismi nereden geliyor? İlimizde Trakya Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde Tarih Bölümü ilgili anabilim dalları var. Bilime saygınız varsa buradaki bilim adamlarına başvurabilirdiniz.

​Saraçlık Türk tarihinde önemli bir meslek olmuştur. Osmanlı Devleti döneminde Edirne, Bursa ve İstanbul’da da Saraçlık önem kazanmıştır. Bu şehirlerde Saraçlığın adı verilen semtler ve caddeler mevcuttur.

Edirne Saraçlar Caddesi de bunlardan biridir.

Saraçlar Caddesi’ne Saraçlıkla ilgili bir görselin yapılması daha mantıklı ve akılcı olmaz mıydı? Edirne de Asil Türk milletinin mesleği olan Saraçlıkla ilgili bir heykelin Saraçlar caddesinde olması yakışandır.

Tankut ÖKTEM’in heykelinin buraya taşınması hem ÖKTEM’e hem de bu heykeli zamanında yerine koymayı düşünen insanlara saygısızlık olacaktır. Kaldı ki bu pehlivan heykelinin yeri Edirne’nin tam merkezi olan Atatürk meydanına konmuştur. Bu meydanda peyzaj çalışması yapılarak heykelin ışıklandırılıp E-5 ten geçen yerli ve yabancı turistlerin de çok daha rahat görebileceği yer olduğundan görülecektir.

Ben yaptım oldu denmemeli! Yapılacak olan değişiklikleri şehrin gerçek sahiplerine Edirne’de yaşayanlara sormak demokratik açıdan daha doğru olmaz mı? Şehriminilik, beraber yönetmenin kuralı budur…

Öyle ben yaptım oldu bitti ye getirmenin ülkede ki tek adam rejiminden hiç bir farkı kalmayacağını düşünüyorum.

Genelde eleştirdiğini yerelde kendin yapıyorsun.

Edirneli hemşerilerimiz bu durumu değerlendireceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL