TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 324

Depresyona Dair: Beynimiz Bizi Kandırıyor Olabilir!

Yaşadığımız çokça olumsuz deneyim ve travmalar sonucunda hepimiz depresif hissedebiliriz ve bu süreç uzadığında da depresyon tanısı alabiliriz. Algımızdan ötürü her şey karanlık ve çıkmaz sokak gibi görünebilir gözümüze. Ancak..

Depresyona Dair: Beynimiz Bizi Kandırıyor Olabilir!

Yaşadığımız çokça olumsuz deneyim ve travmalar sonucunda hepimiz depresif hissedebiliriz ve bu süreç uzadığında da depresyon tanısı alabiliriz. Algımızdan ötürü her şey karanlık ve çıkmaz sokak gibi görünebilir gözümüze. Ancak üst üste gelen tüm olumsuzluklar beynimizin bize oynadığı bir oyundur.

Hayatta üst üste giden olumsuzluklar tesadüf değildir. Genellikle kişinin olumsuz deneyimlerinden kaynaklanan “yine her şey kötü gidecek” düşüncesiyle birlikte oluşturduğu kehanetlerinden kaynaklı olabilir. Belirli bir olumsuz döngünün içine girip bir süre sonra buna inanırız. Beynimizde nöronlarımızla oluşturduğumuz yeni bir olumsuzluklar yolağı oluştururuz ve sürekli o yolu kullanarak olumsuzluklar beklentisi oluşturduğumuz yolağımızı beslemeye başlarız.Ve bir süre sonra bu besleyiş kişinin gerçeğine dönüşmeye başlar.

Ancak bu bir yanılsamadır. Beynimizde uzun süreli kullandığımız yolaklar bir süre sonra alışkanlığa dönüşür ve bu durum bizim gerçekliğimizmiş gibi hissedebiliriz.

Buradaki en büyük hata beynimizin mükemmel olmadığıdır ve nasıl beslersek beynimiz o yönde değişecektir.

Depresyonu yenmek ise öncelikle olumsuz duygu ve hislerimize odaklanıp onları kıracak yeni deneyimler yaşamaktır. Bu cesaret isteyen zorlu yolculukta da profesyonel yardım almak oldukça önemlidir çünkü beynimizde yeni bir denetleyici mekanizma oluşturmak süreklilik ve yüzleşmeleri beraberinde getirebilir. Bunun en sağlıklı yolu da profesyonel bir destek almaktan geçer.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL