Güncel

Derya Sarılarlı’dan 24 Temmuz açıklaması

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü EGD Başkanı Sarılarlı: ‘’Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre dünyadaki 180 ülke içerisinde 149’uncu sıradayız’’ ERDOĞAN DEMİR- Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu..

Derya Sarılarlı’dan 24 Temmuz açıklaması

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü
EGD Başkanı Sarılarlı: ‘’Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre dünyadaki 180 ülke içerisinde 149’uncu sıradayız’’

ERDOĞAN DEMİR- Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Sarılarlı, 24 Temmuz’u bayram gibi mutlu, özel etkinliklerle kutlamayı bu yılda gerçekleştiremediklerini ifade ederek, ‘’Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre dünyadaki 180 ülke içerisinde 149’uncu sıradayız’’ dedi.
Sarılarlı, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklamada şunları ifade etti:
‘’Gazeteciler, 24 Temmuz’u bayram olarak kutlayacağı günleri bekliyor. Günümüzde ‘’medya’’ ve çalışanları akla geldiğinde yanında ‘’sansür’’ kelimesi de zihinlerde canlanıyor.
Geçmişte Babıali, Cağaloğlu, basın günümüzde ise medya olarak adlandırılan yazılı, sözlü ve görüntülü habercilik; teknolojinin de getirdiği imkanlarla daha hızlı, kaliteli ve geniş kitlelere ulaşabilirlik özelliği ile ülkelerin demokrasi ve özgürlük kriterleri arasında ilk sıraları almaktadır.
Ancak, Türkiye’de 38 gazetecinin tutuklu olması, 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre de dünyadaki 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer almamız dolayısıyla medyanın özgürce yayın yapması ve sansürün olmadığı iddiasının havada kaldığını anlıyoruz.
Ülkemiz, sektörde görev yapanlar ve halkımız bu tabloya layık değil.
Devletimizi yönetenler yıllardır bu konuda etkili ve kalıcı bir adım atmadığı gibi, iktidara gelen bütün partilerde bu gidişata dur dememede kararlı ve fikir birlikteliği sergiliyor.
Bizler; gazeteciği kötü amaçlarına alet etmeyen, belirli bir zümre ve siyasi görüşün oyuncağı olmamış, mesleğini ve duruşunu satmamış basın emekçileri olarak, 24 Temmuz’u gerçekten sansürün kaldırıldığı müstesna bir gün olarak, ‘’Bayram’’ gibi kutlamayı istiyoruz.
Tüm siyasi partileri TBMM’de sansürün tam anlamıyla kaldırılması ve çalışanların sosyal ve ekonomik haklarının geliştirilmesi için düzenleme yapmaya çağırıyoruz. TBMM’deki gazeteci kökenli milletvekillerinin de bu işe önderlik etmesi güzel olacaktır.
Mesleğimizde alın teri ile hizmet üretme gayretindeki tüm arkadaşlarımı sevgi ile anarken, her yönden daha iyi bir ortamda görev yapacağımız günleri sabırsızla beklediğimizi bir kez daha vurguluyorum.
24 Temmuz nedir?
24 Temmuz Basın Bayramı, diğer bilinen ismiyle Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde çeşitli anlaşmazlıklar bulunsa da, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl kutlanmaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde çıkmakta olan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayına giriyordu.
Türk basınında sansür ilk defa 10 Mayıs 1876 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır.
24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmiş ve günümüzde bu olay “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılmaktadır.
10 Haziran 1946 tarihinde kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlamış ve Türkiye’de ilk gazetenin çıkış tarihinin “Basın Bayramı” ilan edilmesine karar vermiştir.
Fakat ilk gazete konusunda farklı görüşler bulunduğu için bir görüş birliği sağlanamamış, ardından Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her sene 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılarak kabul edilmiştir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL