TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.636
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.643
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 215
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 31.467
Çevre

DEVLETE GÖRE DEĞİL, İKTİDARA GÖRE HAREKET ETMEK!

Barış ÖĞRETMENOĞLU- Edirne İdare Mahkemesi, Saros’ta planlanan FSRU limanı ve boru hattı projesiyle ilgili 2. Çed olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açılan davayı Danıştay’a temyiz yolu açık olacak..

DEVLETE GÖRE DEĞİL, İKTİDARA GÖRE HAREKET ETMEK!
Barış ÖĞRETMENOĞLU-
Edirne İdare Mahkemesi, Saros’ta planlanan FSRU limanı ve boru hattı projesiyle ilgili 2. Çed olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açılan davayı Danıştay’a temyiz yolu açık olacak şekilde reddetti.
2. ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurulması ve iptali talepli davası hakkında konuşan çevreci Hakan Dedeoğlu; “Bölge halkı olarak duyarlı çevreciler ve Saros Gönüllüleri ile yaklaşık 3 yıldır dayanışmamız sürüyor.
Botaş projesinin halka ısındırılması için düzenlenen ÇED toplantıları halk tarafından 2 kez yaptırılmadı, 3 kez ortalama 10 bilim insanlarının çıkardığı bilir kişi raporuna göre bu proje bu bölgede yapılamaz kararına karşı yargı devlete göre değil iktidara göre hareket ettiği için Saros Körfezi ve çevresi korumasız kalmıştır.
Dolayısıyla gelinen noktada halk büyük rahatsızlık duymaktadır. Bu konuda mücadele sonuna kadar devam edecektir” dedi.
Edirne İdare Mahkemesi’nin bilim ve hukuka aykırı olarak verilen 2. Çed olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talepli davasını Danıştaya temyiz yolu açık şekilde reddettiğini hatırlatan Dedeoğlu; “Trakya halkı yıllardır Ergene Nehri başta olmak üzere, toprağı, suyu ve havası kirletildi, halkımız kanser edildi.
Saros Körfezi meselesi halkın içine düşürüldüğü bu olumsuzluk sürecinde bölgenin menfaati yönünde verilecek bir kararın domino etkisi yaratacağını ve bunun hem iktidar hem de devlet anlayışının buluşması ile ilgili bir olumluluk da getirecektir..
Bu iş bu şekilde bitmez!.
Alınan karar karşısında kesinlikle sessiz kalmayacağız, rant temelli siyaset temelli kararların ülkenin geleceği olamayacağını ve bu işin ” bu böyle bitmez” anlayışından hareketle mücadele sürecektir.
Bu mücadelede Kuvayı milliye ruhunu tekrardan yaşatılacak. Saros gönüllüleri, yerel halk, çevreciler, herkes tahribatın bitmesini BOTAŞ’ın bölgeden çıkmasını istiyor.
Saros Körfezi ile ilgili mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL