Güncel Manşet Siyaset

Dibek, çocuk istismarına yönelik Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Dibek, çocuk istismarına yönelik Meclis Araştırma Önergesi verdi.

 

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, çocuk istismarının önüne geçilebilmesi için TBMM’ye bir Meclis Araştırma Önergesi verdi.

turgutdibek1

Dibek’in konuyla ilgili meclis araştırması şöyle;

 

Türkiye’de çocuğa yönelik cinsel istismar son 5 yılda yüzde 400 oranında artmıştır. Cinsel saldırı oranını sürekli artması, bunun önüne geçilememesi ve cinsel saldırıya maruz kalan çocukların doğru ve yeterince rehabilite edilememesi, eve dönen çocukların ailesel şiddete uğraması sorunu daha da büyütmektedir.

Çocuğa cinsel saldırı Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. 2008’den 2013’e kadar olan sürece cinsel saldırı suçlarının yüzde 400 artması sonucu, yaklaşık 660 binden çok çocuk cinsel taciz ve tecavüze maruz kalmıştır. Adalet Bakanlığının verilerine göre, 2008’de 7 bin 500; 2009’da 13 bin 812; 2011’de 18 bin 334; 2012’de 33 bin 992 çocuk cinsel saldırı ve tecavüze uğramıştır. Bu suçların çoğunun mahkemeler yansımadığı düşünüldüğünde Şevkat-Der’in yaptığı araştırmayla ortaya çıkan 660 binden çok vaka durumun ne kadar kötü olduğu gözler önüne sermektedir.

İstismar mağduru çocuklar korkudan bir şey söyleyememekte, ortaya çıkan vakalarda ise doğru ve yeterince rehabilite edilememektedir. Çocuklar ailelerinin yanına döndükten sonra ailesel şiddete uğramaktadırlar. Yetiştirme yurtlarında bakılan istismara uğrayan çocukların güvenliği sağlanamamakta, bu nedenle yurda yerleştirilen çocuğu istismar eden kişilerin daha sonra o yurtların bulduğu yerlerde yaşamaya başladıkları uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ülkemizde pedofililerin bir kontrolü bulunmadığı için çocuklarımızın güvenliği tehlike altındadır. Çocukların hafta sonu yurtlardan izne çıktıklarında da pedofililerin bu çocukları kolayca buldukları ortadadır.

İstismara uğrayan çocukların uzman olmayan hekimlerce kontrol edilmeleri de çocukların psikolojilerinde ciddi travmalara neden olmaktadır. Yeterince personelin olmadığını belirten adli tıp kurumu uzmanları, bu nedenle çocukların birden çok kez muayene edilmek zorunda kaldığını ve bu nedenle psikolojilerinin daha da bozulduğunu belirtmektedir.

Çocuk istismarında genellikle tanıkların olmaması ve çocukların beyanlarının delil olarak sayılmaması yaşanan olayların ortaya çıkmasına engel olmaktadır.

Pedofililerin takibinin yapılması ve bu şahısların çocuk yurtlarına yaklaşmalarının engellenmesi yaşanan cinsel istismarların önüne geçilmesi konusunda önemli bir adım olacaktır.

Yaşanan ensest vakalarının çoğunun ortaya çıkmadığı göz önüne alındığında, bu konuda öğretmenlerin eğitilmelerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Ensest vakalarını en kolay tespit edecek konumda olan sınıf öğretmenlerine bu konuda uzmanlarca eğitim verilmesi birçok ensest vakasının ortaya çıkmasını sağlayacak ve bu sayede gerekli önemler alınabilecektir.

Çocukların cinsel saldırılardan korunması için gerekli önemlerin alınması amacı ile Anayasamızın 98. maddesi, İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını saygılarımızla arz ederiz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL