Güncel Manşet Siyaset

Dibek, PTT’nin zarara uğratılması ile ilgili soru önergesi verdi.

Dibek, PTT’nin zarara uğratılması ile ilgili soru önergesi verdi.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, PTT’nin zarara uğratılması ile ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebi ile bir soru önergesi verdi.

turgutdibek1

Dibek’in soru önergesi şöyle;

 

PTT’nin 2012 yılında özelleştirdiği kargo ve kurye hizmetlerinden büyük zarara uğradığı TBMM KİT Komisyonunda tespit edilmiştir. 2012 yılında kargo ve kurye hizmetlerini PTT adına yapan firmanın eksiklikleri nedeniyle kurum 160 milyon TL zarara uğramıştır. PTT 2010 yılında kargo hizmetlerini özelleştirmişti. 2012 yılında PTT kargo hizmetleri için harcanan 322 milyon TL’ye karşılık, kuruma gelen para 162 milyon TL’yle sınırlı kalmıştır.

Buna göre,

1-   PTT’nin kargo hizmetlerini özelleştirdiği 2010 yılından bu yana yıllar itibari ile kargo hizmetlerine harcadığı para ne kadardır? Aynı dönem için kargo hizmetlerinden elde ettiği gelir ne kadardır?

2-   PTT’nin 2012 yılı için 160 milyon TL zarar etmesinin sebebi nedir?

3-   PTT’nin kargo işini verdiği şirketleri neden denetlememiştir? PTT’nin zararına sebep olanlar hakkında herhangi bir idari işlem başlatılmış mıdır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL