Güncel Manşet Siyaset

Dibek,Başbakan Erdoğan’a sordu “Enver geleceğine Bulgar gelsin derken neyi kastettin”

Dibek,Başbakan Erdoğan’a sordu “Enver geleceğine Bulgar gelsin derken neyi kastettin”

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM’de bir soru önergesi verdi.

turgutdibek1

Dibek’in soru önergesi şöyle;

 

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN Seçim Bölgem Kırklareli’nde yapmış olduğu konuşmada “Dışarıdaki düşman kolay olandır. Ama insanın içindeki, yanındaki, yanı başındaki düşman… İşte o, dışarıdaki düşmandan, kardeşlerim çok daha tehlikelidir. Bunu pazar günü aslında Edirne’de söyleyeceğim, orada hatırlatacağım. Ancak Balkan Savaşları sırasındaki zihniyeti göstermesi bakımından bunu Kırklareli’nde hatırlatmakta fayda görüyorum. Acaba nedir bu? 100 yıl önce 1913 yılında Enver Paşa, işgal altındaki toprakları kurtarmak, Trakya’dan düşmanları püskürtmek, Türk şehirlerini geri almak için bir hareket düzenliyor. Edirne’ye doğru, Edirne’yi yeniden almak, yeniden Türk topraklarına dahil etmek için ilerliyor. O sırada ne diyorlar biliyor musun? Çok ibretliktir. Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin diyorlar. Bakın bu çok manidardır.” diye konuşmuştur.

Başbakan Edirne’de de “100 yıl önce Balkan Savaşları’nda Osmanlı, Edirne’yi düşman işgalinden kurtarmak için ilerlerken birileri ne diyordu. ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin’ diyorlardı. 100 yıl önce bu densizliği yapanlar işte bugün de aynısını yapıyorlar. Bu CHP zihniyeti değil mi…” demiştir.

Buna göre,

1-   Yapmış olduğunuz konuşmanın maksadı nedir?

2-   “Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin diyorlar” sözü ile kimi kastetmektesiniz? Zamanında Hürriyet ve İtilaf Fırkası yöneticilerinin söylediği iddia edilen bu sözü nasıl CHP’ye bağlayabilmektesiniz?

3-   ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin’ sözünden sonra ifade ettiğiniz bu “CHP Zihniyeti” sözü ile neyi kastetmektesiniz?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL