Manşet Siyaset

Dibek’ten 1 Mayıs açıklaması

Dibek’ten 1 Mayıs açıklaması

CHP Kırklareli Milletvekili  Av. Turgut DİBEK’in 1 Mayıs mesajı yayınladı.

Dibek’in mesajı şöyle;

turgut bey meclis

1 Mayıs Emekçi Bayramı, emekçilerin anlamlı ve onurlu mücadelesinin sonucu ortaya çıkan en anlamlı kazanımıdır.

Toplumumuzun ana unsuru olan işçilerimiz, emekçilerimiz sürekli olarak dışlanmakta ve yok sayılmaktadır. Emekçilerimize sendikasız, iş güvencesiz bir gelecek sunmakta olan Hükümet, açıkça emekçilerimizi tehdit etmektedir.

Böyle bir ortamda girdiğimiz 1 Mayıs Emekçi Bayramı ile emekçilerimizin gücünü bir kez daha göstererek, işçinin onurlu duruşunu Hükümete hatırlatacağız.  Önceki yıl 1 Mayıs 1977 katliamı sonrasında, 1978 yılında işçilerimize kapatılan Taksim Meydanı tekrar emekçilerimize açılmıştı. Bu sene yol çalışmaları bahane edilerek AKP tarafından tekrar yasaklanmıştır. 1 Mayıs’ta hükümet Taksim meydanının altında kalacaktır. Taksim işçinindir, emekçinindir ve öyle kalacaktır. Biz yine 1 Mayıs’ta Taksim’de emekçilerimizin haklarını haykıracağız, 1977 1 Mayıs’ında öldürülen arkadaşlarımızı anacağız.

Ülkemizde sendikasızlaştırma hareketleri her geçen gün daha da artmakta, işçilerin toplu sözleşme ve grev hakları yok sayılmaktadır. Mevcut örgütlü işçiler işten atılmakta, taşeron firmalara devredilmekte ve haklarını savunamayacak bir duruma itilmektedir. Anayasa değişikliği ile memurlara toplu sözleşme getirdiklerini iddia eden Hükümet grev hakkını yine memura vermemiş, lokavt uygulamalarının yasaklanmasını sağlamamıştır. Hükümetin samimiyetsiz tutumu tüm emekçilerin farkında olduğu şekilde devam etmektedir.

Hükümet kendine yandaş sendikalar kurdurmakta, yandaş olmayan sendikaları baskı altına alınmakta, yandaş olmayan sendika üyelerini ise yandaş sendikalara geçmeleri için zorlamaktadır.

1 Mayıs Sendikanın, sendikalaşmanın öneminin bir kez daha hatırlandığı en önemli bayramlarımızdandır.

Bu 1 Mayıs’ın Kırklarelimiz için önemi de çok büyüktür. 36 yıl sonra ilk defa ilimizde de 1 Mayıs kutlanacaktır. Ancak yine AKP’nin faşistçe engellemeleri gündemdedir. 1 Mayıs her şartta Taksim’de kutlanacaktır. Hükümetin baskısı işe yarayamayacaktır.

Yukarıdaki duygu ve düşünceler ile birlik, mücadele ve dayanışma içinde başta işçilerimiz olmak üzere tüm halkımızın 1 Mayıs Emekçi Bayramını kutlar, esenlikler dilerim.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL