Manşet Siyaset

Dibek’ten Mumcu’nun ölüm yıldönümü açıklaması

Dibek’ten Mumcu’nun ölüm yıldönümü açıklaması

Kırklareli CHP Milletvekili Sayın Av.Turgut DİBEK’in Demokrasi Şehidi Uğur MUMCU’nun öldürülüşünün yıl dönümü ile ilgili anma mesajı

 turgutdibek1

Tam 21 yıl olmuş. Demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu öldürülüşün 21. yılında özlemle anmaya devam ediyoruz. Büyük gazeteci Uğur Mumcu’nun yokluğu, içinde bulunduğumuz zamanda daha da hissediliyor. Uğur Mumcu, yaşamını Atatürk ilkelerine, toplumun aydınlanmasına, kirli ilişkilerin ortaya çıkmasına adamıştı.

 

21 yıl önce bugün katledilen Mumcu’nun cinayetinin arkasındaki sır perdesi bir türlü aydınlanmadı. Ve zaman aşımı ile davanın asıl faillerinin bulunması sonsuza kadar engellenmeye çalışılıyor.

Mumcu, “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanları” eleştiriyordu. O yazdığı binlerce köşe yazısında, onlarca kitabında hep doğruları söyledi.

Dinin siyasallaştırılması sorununu ilk o fark etti ve bunun yöntemleri üzerinde durdu. O günümüzü onlarca yıl önce görüp yaşanacakları söyledi ve bizi uyardı.

Ölümle tehdit ediliyordu ama yılmıyordu. Uğur Mumcu, Tehditlere “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi” diyerek yanıt veriyordu.

Türk Basınında Mumcu’yu kaybedeli geçen 21 yıl içerisinde Mumcu gibi bir gazetecinin daha çıkmaması basının ne büyük bir kayıp yaşadığının kanıtı. Mumcu’suz basın, hükümetin etkisi altında yandaş bir konumda yer alıyor.

Türkiye’de insanlığı, düşünceleri ve yaptıklarıyla herkese örnek olan Demokrasi Şehidimiz Uğur Mumcu’yu özlemle anıyorum.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL