Manşet Siyaset Okuma Sayısı: 9

Dibek’ten,Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri için soru önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili Turgıt Dibek, 2012 Sayıştay Raporlarına göre Hacattepe ve Ankara Üniversitesi’nin zarar uğratılması ile ilgili bir soru önergesi verdi. Önerge şöyle;   Sayıştay’ın 2012 Yılı Denetim Raporlarına göre..

Dibek’ten,Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri için soru önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili Turgıt Dibek, 2012 Sayıştay Raporlarına göre Hacattepe ve Ankara Üniversitesi’nin zarar uğratılması ile ilgili bir soru önergesi verdi.

turgutdibek1

Önerge şöyle;

 

Sayıştay’ın 2012 Yılı Denetim Raporlarına göre Hacettepe Üniversitesi yönetimi mal alımlarını birleştirilerek Kamu İhale Kanunu’na göre ihale usulü yapmak yerine, doğrudan alım yaparak üniversiteyi zarara sokmuştur. Rapora göre, kuruma ait binalar ile arazi ve arsaların envanterinin tam olarak yapılmaması nedeniyle, söz konusu taşınmazların muhasebe kayıtlarında yer almadığı da görülmüştür.

Ankara Üniversitesi ile ilgili 2012 Sayıştay Raporuna göre ise, kiralanan yerlere ait kira dönemlerine ve kira tutarlarına ilişkin bilgilerin Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nda bulunmaması, kira gelirlerinin tahakkuk, takip ve tahsilinin tam anlamıyla yerine getirilmesini imkânsız hale getirmiş ve bu nedenle üniversite zarara uğratılmıştır.

Buna göre,

1-   Sayıştay raporlarına göre birleştirilerek ihale yapılması yerine, doğrudan alım ile yüksek fiyata yapılan mal alımlarından Hacettepe Üniversitesi ne kadar zarara uğratılmıştır? Bu zarar ile ilgili olarak idari bir soruşturma açılmış mıdır?

2-   Hacettepe Üniversitesi’ne ait bina, arazi ve arsaların envanterinin yapılmamasının sorumlusu kimdir? Sorumlular hakkında idari bir soruşturma açılmış mıdır? Envanter yapılamaması nedeniyle bedelleri muhasebe kayıtlarında yer almayan söz konusu taşınmazların gelirleri nerededir? Kimler hangi yetkiye göre bu taşınmaz bedellerini toplamaktadır?

3-   Ankara Üniversitesi’nin taşınmaz gelirlerinin takibi neden Strateji Geliştirme Daire Başkanlığınca yapılamamaktadır? Taşınmaz gelirlerinin takip edilememesinin sorumlusu kim veya kimlerdir? Sorumlular hakkında idari bir soruşturma açılmış mıdır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL