Manşet Siyaset

Dibek’ten Maliye Bakanlığı’na soru önergesi

Dibek’ten Maliye Bakanlığı’na soru önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Maliye Bakanlığı’nda personel alımı için düşük puan alanların atanması ile ilgili bir soru önergesi verdi.

Dibek’in önergesi şöyle;

turgutdibek1

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

        Aşağıdaki Sorularımın, Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından Yazılı olarak Cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

 

 

                                                                                 

Maliye Bakanlığı’nın 2003, 2004 ve 2006 yıllarında personel alımı için yaptığı ortak sınavlarda düşük puan alan birçok adayın daha iyi puan alanların yerine kadrolara atandığı TBMM Dilekçe Komisyonu raporu ile de kanıtlanmıştır. Maliye Bakanlığı’nın 2003, 2004 ve 2006 yıllarında yaptığı, devlet gelir uzman yardımcılığı, vergi denetmen yardımcılığı ve gelir uzman yardımcılığı ortak sınavının ardından gerçekleştirilen atamalarda sınavda düşük puan alan yüzlerce adayın, yüksek puan alanların yerine atanmıştır. Konu hakkında şikayetleri inceleyen Meclis Dilekçe Komisyonu raporunda “Puanı kendisinden daha düşük olan adaylar, devlet gelir uzman yardımcılığına ve vergi denetmen yardımcılığına atanırken, o adaylara göre puanı daha yüksek olan adayların gelir uzman yardımcılığına atanması idarenin bazı adaylara haksız şekilde avantaj sağladığını göstermektedir. Bakanlığın atama tasarrufunda kullandığı yöntem hukuka aykırı olduğundan işlemler sebep ve konu unsurları bakımından da hukuka aykırıdır” denilmiştir. Komisyona katılan bakanlık temsilcileri ise; ortak sınav yapılmasının hata olduğunu, ancak idarenin o dönemde öyle bir takdir kullandığını, daha sonra ortak sınav yapma yönteminden vazgeçildiğini ifade etmiştir.

Aynı bakanlık 2013 yılında aynı konuda yapılan bir haberle ilgili olarak ise, sınavların mevzuata uygun yapıldığı, söz konusu dönemde gelir uzmanlığına atama yapılan personel tarafından herhangi bir şekilde uyuşmazlık konusu yapılmadığı belirtilmiştir.

 

Buna göre,

 

1-   Raporla da hukuka aykırı olduğu sabit olan atama kararlarına hangi yöneticiler sebep olmuştur? Bu yöneticiler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

2-   Dilekçe Komisyonu raporu ile de ortaya çıkan haksız durumun giderilmesi için bir düzenleme yapmayı düşünmekte misiniz?

3-   Yüksek puan aldıkları halde daha düşük unvanlara atanan personelin günümüze kadar uğradığı hak kaybının giderilmesi için ayrıca bir çalışma yapılacak mıdır?

4-   2013 Yılında yapılan bakanlık açıklaması ile Dilekçe Komisyonunda yapılan açıklamalar arasındaki farklılığı nasıl değerlendirmektesiniz?

5-   2003, 2004 ve 2006 yıllarında yapılan ortak sınavlarda adayların puanları ve atandıkları yerler nerelerdir?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL