Güncel Manşet

Dınkırcı, köy ziyaretlerini sürdürüyor.

Dınkırcı, köy ziyaretlerini sürdürüyor.

 

Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Engin Sakallıoğlu, İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Gökhan Kıyım, İlçe Sağlık Müdürü Ergün Kurtar’ın katılımıyla   16 Kasım 2012  Cuma günü saat 09.30’d aköy gezi ve inceleme ziyaretlerine devam etti.

 

Gezi ve inceleme programı kapsamında tarım, turizm ve hayvancılığın yaygın olduğu Yerlisu, Pırnar, Gökçetepe, ve Sazlıdere köylerinde gezi ve incelemelerde bulunuldu.

 

Bekir Dınkırcı incelediği köylerin muhtarlarından köy ile ilgili bilgiler aldı, kendisindeki kayıtlı mevcut bilgileri güncelledi, köy muhtarlarından ve köy halkından gelen talepleri,  sıkıntıları bizzat görüşerek not aldı.

 

Gezi ve inceleme ziyaretlerinde ağırlıklı olarak;

* Toprak tahlilinin önemi

* Tarım sigortasının önemi

* Üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanması

* Hayvansal üretimin artması ve silajlık mısır ekiminin yaygınlaşması
* Öğrenci veli öğretmen iletişimi ve işbirliğinin önemi

* Taşımalı sisteme dâhil olan köylerden öğrencilerin sayısı ve ulaşım durumu

* Okuma – yazma ve okul öncesi eğitimde %100’e ulaşılması

* Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri

* Köy giriş – çıkış ve köy yollarının iyileştirilmesi

* Elektrik, telefon, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi alt yapı durumları

* İhtiyaç sahibi ve mağdur insanların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirimi

* Cami ve lojman durumları

* Talepler, ihtiyaç ve sorunlar

Konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Dınkırcı,  köy halkından gelen dilek ve şikâyetleri yerinde dinleyip, ilgili konulara göre daire amirlerine söz vererek, konular hakkında bilgilendirme yapılmasını sağladı.

 

Son olarak Dınkırcı, Köy muhtarlarından ve köy halkından köylerde bulunan birlik veya tarımsal kalkınma kooperatifleri eli birlikte Trakya Kalkınma Ajansı, AB Fonları veya Ziraat Bankasının düşük faizli kredi imkânlarını kullanarak Sazlıdere ve Gökçetepe Köylerinde Sahil ve Eko Turizmi, Yerlisu ve Pırnar Köylerinde ise açık veya yarı açık hayvancılık, arıcılık, bağcılık, ceviz ve badem yetiştiriciliği üzerine ortak katılımlı projeler üretilebileceğini bu konuda vatandaşlardan gelecek olan talepleri değerlendireceğini ve takipçisi olacağını belirtti.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL