Güncel Manşet

Dınkırcı Köy ziyaretlerini sürdürüyor…

Dınkırcı Köy ziyaretlerini sürdürüyor…

 

 

Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı 1 Kasım 2012 Perşembe günü  beraberinde İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Gökhan Kıyım, İlçe Sağlık Müdürü Ergün Kurtar’ın katılımıyla köy gezi ve inceleme ziyaretlerine devam etti.

     

Gezi ve inceleme ziyaret programı kapsamında önce Kemal Akyüz’e ait Mahmutköy’deki armut bahçesine gidildi. Bekir Dınkırcı ve gezi heyetini bahçe sahibi Kemal Akyüz karşıladı. Ziyaretten çok memnuniyet duyduğunu belirten Kemal Akyüz gezi heyetine bahçeyi gezdirerek bahçesinin 14 dönüm olduğunu, 3000 adet Deveci ve Santa Maria cinsi armut fidanlarının bulunduğunu, ilk defa bu sene ürün almaya başlandığı hakkında bilgiler verdi. Dınkırcı  bölgede bu ölçekte bir meyve bahçenin bölge ekonomisine katkı sağlayacak olmasından ve bahçe sahibinin girişimciliğinden memnun kaldığını belirterek önceki görev yerlerinden edindiği tecrübeleri bahçe sahibi Kemal Akyüz’le paylaşarak görüş alış verişinde bulundular.

     

Gezi ve inceleme ziyaret programı kapsamında Mahmutköy, Şükrüköy, Seydiköy gezildikten sonra içme ve sulama suyu olarak kullanılan Kadıköy Barajı ‘na gidildi. Ancak yağmur yağışlarının azlığı nedeniyle barajdaki suyun bir hayli azaldığı görüldü.

     

Kadıköy Barajı’nın yanında bulunan “Keşan Belediyesi Rasim Ergene İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ne geçildi. Dınkırcı burada  Yüksek Kimya Mühendisi Ali Haluk Ölçer’den tesis hakkında bilgiler aldı.

     

Günün son gezi ve inceleme ziyareti Kadıköy’e yapıldı.

     

Böylelikle gezi ve inceleme ziyaret programı kapsamında meyvecilik, sebzecilik ve seracılığın yaygın olduğu Mahmutköy, Şükrüköy, Seydiköy ve Kadıköy de gezi ve incelemelerde bulunuldu.

    

Bekir Dınkırcı incelediği köylerin muhtarlarından köy ile ilgili bilgiler aldı, kendisindeki kayıtlı mevcut bilgileri güncelledi, köy muhtarlarından ve köy halkından gelen talepleri,  sıkıntıları bizzat görüşerek not aldı.

 

Gezi ve inceleme ziyaretlerinde ağırlıklı olarak;

* Toprak tahlilinin önemi

* Üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanması

* Hayvansal üretimin artması ve silajlık mısır ekiminin yaygınlaşması

* Öğrenci veli öğretmen iletişimi ve işbirliğinin önemi

* Taşımalı sisteme dâhil olan köylerden öğrencilerin sayısı ve ulaşım durumu

* Okuma – yazma ve okul öncesi eğitimde %100’e ulaşılması

* Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri

* Köy giriş – çıkış ve köy yollarının iyileştirilmesi

* Elektrik, telefon, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi alt yapı durumları

* İhtiyaç sahibi ve mağdur insanların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirimi

* Cami ve lojman durumları

* Talepler, ihtiyaç ve sorunlar

 

Konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

    

 Dınkırcı  köy halkından gelen dilek ve şikâyetleri yerinde dinleyip, ilgili konulara göre daire amirlerine söz vererek, konular hakkında bilgilendirme yapılmasını sağladı.

    

 Son olarak Dınkırcı Köy muhtarlarından ve köy halkından köylerde bulunan birlik veya tarımsal kalkınma kooperatiflerini kullanarak birlikte sebzecilik, meyvecilik, seracılık veya hayvancılık üzerine projeler üretilebileceğini belirtti.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL