Güncel Manşet

Dınkırcı ziyaretlere devam ediyor

Dınkırcı ziyaretlere devam ediyor

8 Kasım 2012 Perşembe günü Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve beraberinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Kemal Çoşkun’un katılımıyla belde, köy, özel işletme ve meyve bahçelerini gezerek inceleme ziyaretlerinde bulundu.

 

 

Gezi ve inceleme ziyaret programı kapsamında önce Metin Çırpana’a ait İzzetiye Köyü’ndeki Trakya Ev Tarhanası ve Hazır Çorba Üretim Tesislerine gidildi. Burada İşletme Sahibi Metin Çırpan Kızı Nur Çırpan ve Gıda Mühendisi Özlem Aydoğdu tarafından karşılanan Dınkırcı’ya işletmenin bütün bölümleri gezdirilerek işletmede günlük 300kg süt, 5ton tarhana ve Knorr, Ülker gibi büyük firmalara fason çorba üretimi yapıldığı ve işletme bünyesinde 15 kişiye istihdam sağlandığı konularında bilgiler verildi.

 

 

Daha sonra İzzetiye İlkokulu ziyaret edildi. Kaymakam Dınkırcı sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet edip çeşitli hediyeler dağıttı.

 

Gezi ve inceleme ziyaret programı kapsamında meyvecilik, sebzecilik ve hayvancılığın yaygın olduğu İzzetiye, Bahçeköy ve Çamlıca Beldesine gidilerek gezi ve incelemelerde bulunuldu.

 

Dınkırcı incelediği köylerin muhtarlarından köy ile ilgili bilgiler aldı, kendisindeki kayıtlı mevcut bilgileri güncelledi, köy muhtarlarından ve köy halkından gelen talepleri,  sıkıntıları bizzat görüşerek not aldı.

 

Gezi ve inceleme ziyaretlerinde ağırlıklı olarak;

* Toprak tahlilinin önemi

* Üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanması

* Hayvansal üretimin artması ve silajlık mısır ekiminin yaygınlaşması

* Öğrenci veli öğretmen iletişimi ve işbirliğinin önemi

* Taşımalı sisteme dâhil olan köylerden öğrencilerin sayısı ve ulaşım durumu

* Okuma – yazma ve okul öncesi eğitimde %100’e ulaşılması

* Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri

* Köy giriş – çıkış ve köy yollarının iyileştirilmesi

* Elektrik, telefon, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi alt yapı durumları

* İhtiyaç sahibi ve mağdur insanların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirimi

* Cami ve lojman durumları

* Talepler, ihtiyaç ve sorunlar

Konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Dınkırcı, köy halkından gelen dilek ve şikâyetleri yerinde dinleyip, ilgili konulara göre daire amirlerine söz vererek, konular hakkında bilgilendirme yapılmasını sağladı.

 

Dınkırcı, Köy muhtarlarından ve köy halkından köylerde bulunan birlik veya tarımsal kalkınma kooperatiflerini kullanarak birlikte sebzecilik, meyvecilik, seracılık veya hayvancılık üzerine projeler üretilebileceğini belirtti.

 

Gezi ve inceleme ziyareti kapsamında Çamlıca Beldesinde bulunan İyi Tarım Ürünü Sertifikasına sahip üretim yapan Cemil Pangal’a ait 3.500 adet meyve fidanı olan granny smith, Fuji, Gala cinsi elma ve Santa Maria cinsi armut üretilen 20da meyve bahçesini gezerek, bahçe sahibi Cemil Pangal’dan bilgiler aldı ve kendi deneyimlerini paylaşarak görüş alış verişinde bulundu.

 

Ziyaretin son durağı ise Bahçeköy de bulunan Mehmet Yılmaz ve Ailesine ait 220 adet Chandler cinsi ceviz fidanın bulunduğu bahçe gezildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL