Güncel Okuma Sayısı: 50

DOÇEK “Sabahattin Ali” anısına yürüdü

Keşan DOÇEK  Kırklareli’nin Üsküp yakınlarında Sabahattin Ali anısına bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Türk Edebiyatının unutulmaz yazarları arasında bulunan; yazdığı şiir ve romanlarıyla (Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan)  toplumun..

DOÇEK “Sabahattin Ali” anısına yürüdü

Keşan DOÇEK  Kırklareli’nin Üsküp yakınlarında Sabahattin Ali anısına bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Türk Edebiyatının unutulmaz yazarları arasında bulunan; yazdığı şiir ve romanlarıyla (Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan)  toplumun her kesiminde sevilen, bir çok şiiri bestelenmiş (Leylim Ley, Aldırma Gönül, Çocuklar Gibi, Dağlar, Ben Gene Sana Vurgunum, Melankoli, Geçmiyor Günler) yazarımız Sabahattin Ali’nin 2 Nisan 1948 tarihinde elim bir cinayete kurban gittiği bölgede bir doğa yürüyüşü gerçekleştiren Keşan DOÇEK (Doğa Çevre ve Kültür Derneği), etkinliğini sorunsuz bir şekilde tamamlayarak geri döndü.

Baharın iyice hissedilmeye başladığı güzel bir havada yürüyüşlerine başlayan ve farklı yaş gruplarından oluşan 75 kişilik DOÇEK Ekibi Istranca Dağlarının derelerini,  yokuş ve yamaçlarını, henüz yeni uyanmaya başlayan florasını doyasıya yaşadılar.

Bu güzel ve anlamlı parkuru ekip ruhu, paylaşım, yardımlaşma ile sorunsuz tamamlayan Doçek’liler dere geçişlerinde oldukça eğlendiler. İsteyenler derelerin soğuk sularında yürüdüler. Öğle yemeklerini dere kenarında su ve kuş sesleri eşliğinde huzur içerisinde yediler.

 

Sabahattin Ali’nin ailesi tarafından cinayete kurban gittiği bölgede yaptırılan ve üzerinde Türk bayrağı asılı  “Başım dağ, saçlarım kardır, benim meskenim dağlardır” yazılı kitabenin bulunduğu kayalık altında toplanan ekip üyeleri onun şiirlerinden okudular, ruhuna rahmet gönderdiler.

Ekip üyeleri kayalık alandan ayrılırken aynı şekilde İstanbul’dan ziyarete gelen Boytrek Doğa Yürüyüş Grubu karşılaştılar ve bir süre sohbet ettiler.

Faaliyetlerini Çukurpınar Köyünde bitiren ekip üyeleri akşam saatlerinde Keşan’a döndüler.

DOÇEK ailesine, yürüyüşlere ve bisiklet faaliyetlerine yeni katılan öğretmen Aysel KAYA ” Bu keyifli güzergahın bahar havasında geçtiğini belirterek, harika ve anlamlı bir yürüyüş gerçekleştirdiğini söyledi ve herkesi DOÇEK’in bu sıcak, içten ve güleryüzlü aile ortamına davet etti.”

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL