Güncel

DOĞA SEVERLER NÜKLEERE KARŞI BULUŞTU…

DOĞA SEVERLER NÜKLEERE KARŞI BULUŞTU…

Geçtiğimiz hafta sonu 230 doğa sever , Nükleer santral yapımı planlanan Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde buluştu.Termik santral, çimento nakil limanı ve en son nükleer santral planlaması ile gündeme gelen İğneada aynı zamanda dünyanın kıymetli longoz ormanlarını da içinde barındıran korumaya alınmış bir Milli park.

12112127_10207681075644820_4235893682199457147_n IMG_0607

Zirve Dağcılık Tekirdağ şubesinin organizatörlüğünde bir araya gelen Trakyan’ın farklı bölgelerinden  doğa severler ,santral planlanan bölgeyi ve bölgenin eko sistemini yakından gözlemleme fırsatını buldular.
Bu anlamlı etkinliğe bölgemizden Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS), Keşan Doğa Sporları Topluluğu (KEDOST) ve Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Doğa Sporları Topluluğu (KYÇUBYO DOST) üyesi doğa severler de katıldı.

IMG_0686 IMG_0688

SARDOS adına bir açıklama yapan Faruk EKER; Son günlerde ülke gündemine oturan 3.Nükleer santral planı , özellikle kuruluş yeri seçimi olarak dikkat çekici. Şimdi bir kamuoyu yoklaması yapılsa ve insanlara sorsalar , Nükleer santral nereye yapmazsınız? İnanın en çok alınan cevap İğneada olur. Bu kararı veren yetkililer masaları üzerine koydukları  büyük ölçekli haritaları kaldırıp longoza gelseler ve burada kısa bir süre kalıp doğayı duyup yaşasalar inanın vicdanları bu karara karşı çıkacaktır.

IMG_0732 IMG_0754

İğneada ve çevresi ülkemizde birbiri ile ekolojik olarak bağlı ekosistemler zincirini oluşturan ender yerlerdendir. Ayrıca ülkemizin en çok nüfus oranına sahip bölgesinin, İstanbul’un  yakınındadır . Dünyada örneklerini gördüğümüz nükleer kazalarının sonucunu göz önüne aldığımızda tüm Trakya risk altına girecektir. Bu planın bir katliam planına benzetmemiz kaçınılmazdır. Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) olarak  insan yaşamına ve Doğaya zarar verecek her türlü tehlikenin karşısında ve bu tehlikelere karşı duran her oluşumun yanında olacağız..Nükleere Hayır!.. dedi.

KEDOST adına açıklama yapan Muammer TAŞKIRAN; Longoz (Subasar Ormanı)denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akan suyun biriktiği yerde  oluşan bir özel ekosistemdir.

IMG_0620 IMG_0651

İğneada longozu endemik flora yapısı ve farklı hayvan türlerinin yaşam alanı olarak ülkemizin kıymetli cennet köşelerindedir. Bu bölge ancak yaşayarak anlaşılır.Trakya bölgemizin en büyük akciğerleri konumunda olan ıstranca dağlarının incisi olan İğneada longoz ormanlarının her geçen yıl sürekli bu tür yatırımlarla gündeme gelmesi üzüntü verici bir durum. Eğer İğneada’ya nükleer santral kurulursa tehlikenin en büyüğü yaşanır. Rüzgarlar balkanlardan ülkemize tam bu bölgeden akıyor.Dolayısı ile oluşabilecek bir kaza durumunda ilk etapta 300 kmlik bir etkili alan olacağından  İstanbul dahil ülkemizin üçte birini barındıran Marmara bölgesinin tamamı birinci derece rayoaktif serpinti riski altında olacaktır. Enerji ihtiyaçlarımızı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik planlar yapılması en büyük isteğimizdir. Bu sebeple ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği açısından KEDOST olarak Nükleer ve fosil yakıtlı enerji kaynaklarının her daim karşısında olacağız. İğneada’ da Nükleer santral istemiyoruz.. dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL