TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 168.894
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 6.435
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 159
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.932
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 442

DOĞA VE SU 2-3..

SU TASARRUFU YAPILMAZSA KURAKLIKTAN KURTULAMAYIZ Kuraklığı biz yazıyoruz, Sayın Dursun Yıldız da anlatıyor. Bu işin tek çözümü var: Suyu daha az kullanmak. Az kullanarak da temizlik-hijyen sağlanabilir. Herkes sorumluluk almalı, geleceği düşünmeli, çocuklarımız..

DOĞA VE SU 2-3..

SU TASARRUFU YAPILMAZSA KURAKLIKTAN KURTULAMAYIZ

Kuraklığı biz yazıyoruz, Sayın Dursun Yıldız da anlatıyor.

Bu işin tek çözümü var: Suyu daha az kullanmak.

Az kullanarak da temizlik-hijyen sağlanabilir. Herkes sorumluluk almalı, geleceği düşünmeli, çocuklarımız da öğrenmeli.

Unutmayın, başka çözüm yok.

Haykırıyoruz: Tasarruf, tasarruf, tasarruf!

MECLİS ARAŞTIRMASI İSTENDİ

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Yağış oranı yok denecek noktada. Göller kurudu, barajlardaki su rezervi son derece azaldı. Türkiye  kapısını çalan kuraklık ve beraberindeki kıtlık tehdidiyle karşı karşıyadır” dedi ve parti olarak Meclis araştırması istedi.

 

DOĞA VE SU 3..

KURAKLIĞA KARŞI ACİL ÖNLEM!

Eski İSKİ Genel Müdürü, mühendis Ergun Göknel’in ‘Suda durum gerçekten vahim. Bizi felaket bekliyor’ başlıklı yazısı kuraklık konusunda her şeyi ortaya koyuyor.

Göknel acil olarak ne gibi önlemler alınması gerektiğini de kaleme almış. Diyor ki:

“Hiç gecikmeden, hemen, bir saniye sonra İstanbul’da su kısıntısına gidilmelidir. İlk aşamada günde 3 milyon yerine 1.5 milyon su verilmelidir.

Her türlü şekilde halkın su tasarrufu yapması sağlanmalı ve bu konuda halk bilgilendirilmelidir. Bu amaçla her türlü yayın organında bilgilendirici ve su tasarrufuna yönlendirici yayın yapılmalıdır, ilanlarla su tasarrufu teşvik edilmelidir. Billboard’lar başta olmak üzere toplu taşıma araçları ilanlarla donatılmalıdır. Hastane, okul gibi tüm kamu kuruluşlarında su kaybına sebep olabilecek arızalar tespit edilerek acilen tamir edilmelidir. Bahçe sulama, araç yıkama, sokak yıkama gibi faaliyetler yasaklanmalı ve yapanlar ağır para cezası ile cezalandırılmalıdır.

YAĞMUR BOMBASI..

Su sıkıntısını gidermek için kısa vadede ne yapılabilir?

Çok acil hareket edilirse Şubat ve Mart 2021 aylarında İstanbul’da yağmur bombası (cloudseeding) uygulanabilir. Acilen bir ihale açılıp sonuçlandırılır ve bu işlemi yürütecek ekibin ve uçakların İstanbul’a gelmesi, burada da onlara yardımcı olacak teknik ekibin oluşturulması sağlanabilir.

Bu vesile ile de bir hatırlatma yapmak isterim: Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 2017 yılı sonlarından itibaren devamlı olarak İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmayacağını söylemiştir. Bu sözlerini de kendisine hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.”

Devam edecek

 

İLANIN DETAYI İÇİN FOTOĞRAFINI ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL