Sağlık Haberleri

Doğum kontrolü  için  erkeklere Vazektomi yapılıyor

Doğum kontrolü  için  erkeklere Vazektomi yapılıyor
 İstanbul (Özel)- Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak müdahale edilerek, çocuk sahibi olmayı engelleyen işlem olan vazektomi hakkında Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Duman bilgi verdi.
ibrahim duman

Doğum kontrolünde erkeklerin kullanabileceği etkin yöntemlerden biri olan vazektomi (meni kanallarının bağlanması) yönteminin Türkiye’de erkekliğin kaybedileceği düşüncesiyle çok fazla tercih edilmediğini belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Duman, “Batı ülkelerinde vazektomi sıklıkla tercih ediliyor. ABD’de de ise yılda 500 bin erkeğe vazektomi yapılıyor” dedi.

BAŞARI YÜKSEK, YAN ETKİSİ DÜŞÜK

vazektomi 2

Erkeklerde uygulanan en etkili, güvenilir ve kalıcı doğum kontrol yöntemi olan vazektomi hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. İbrahim Duman, “İşlem, lokal anesteziyle yaklaşık 1 cm’lik bir kesiden, ortalama 30 dakikada gerçekleştirilmektedir. Başarısı yüksek, yan etkisiyse düşük olan bu kalıcı korunma yönteminin, boşalma ve sertleşmeye herhangi bir etkisi yoktur. Erkeklik, boşalma kaybı gibi yanlış bilgilerden dolayı vazektomi Türkiye’de yaygınlaşamamıştır” şeklinde konuştu.

EN UYGUN DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ”

vazektomi

Eşlerin çocuk istememe kararından emin olması durumunda vazektominin en uygun doğum kontrol yöntemi olduğuna söyleyen Yrd. Doç. Dr. Duman, “İyi bir aile planlaması yöntemidir. Mikroskopla görülebilecek küçüklükteki sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda sperm hücresi bulunmaz. Bu yüzden de hamilelik oluşmaz.Vazektomi işlemine karar vermeden önce mutlaka eşinizle bu konuyu konuşmanız gerekir. Vazektomi yaptırmış olmanız cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma sağlamaz. İşlem sonrasında koruyuculuk hemen başlamaz bu yüzden bir süre için ek korunma yöntemi kullanmalısınız” dedi.

ÇOCUK İSTEMEME KARARI KESİN OLMALI”

Çocuk istememe kararı kesin olan kişilere yapılan vazektomi işleminden sonra erkeklerin tekrar çocuk sahibi olabileceğinin de altını çizen Yrd. Doç. Dr. Duman, “Böyle durumlarda mikro cerrahi yöntemler ve ince dikişler kullanarak, meni kanalının kesilen uçları tekrar birleştirilir. Böylece testiste üretilen spermlerin tekrar meni kanalında geçişi sağlanır. Bu ameliyat ne kadar erken yapılırsa sperm çıkma ihtimali de o kadar fazladır. Kişi karar değiştirmişse mikro cerrahi ve yardımcı üreme yöntemleriyle tekrar çocuk sahibi olunabileceği unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL