Bölgeden Okuma Sayısı: 337

DOKUNMA BANA!…

Kadın, anne rahmine düştüğü andan itibaren ikinci sınıf muamelesi görmeye başlar. Çünkü koca, “Ben kız çocuğu istemedim erkek adamın erkek oğlu olur.” Diye homurdanır  karısına. Gelene gidene tutulan bir kutu..

Kadın, anne rahmine düştüğü andan itibaren ikinci sınıf muamelesi görmeye başlar. Çünkü koca, “Ben kız çocuğu istemedim erkek adamın erkek oğlu olur.” Diye homurdanır  karısına. Gelene gidene tutulan bir kutu lokumla geçiştirilir doğum tebrikleri. Ama erkek doğursaydı, hanımın boynuna beşibiyerdeler takılır, kazanlarda yemekler pişirilip konu komşuya dağıtılır, koçun boynuna vurulan bıçakla, halaylar çekilirdi. Bunların hepsi de âdettendir, ne de olsa.
Eee erkek babası olmak öyle hafife alınacak bir şey değil tabii. Bazıları soyunu devam ettirecek diye karısına homurdanırken, kendisini doğuranın da bir kadın olduğunu unutuyor sanırım. Doğumuna sevinilmeyen kız çocuğu büyür. “Madem dünyaya geldin, hadi bakalım bundan sonra sen hizmet edeceksin bize,” Diye önce beline mutfak önlüğü takılır.

Sonra da ardı arkası kesilmez isteklerin. “Ayşe bana çay koy, yanına börek de açsan fena olmaz hani. “Olur, açarım bey”. Feride kovaya su koy evi temizle. Ne işe yarıyorsun sen söylesene. Zehra bugün pazara sen gideceksin, haa unutmadan akşama şöyle bir güzel çilingir sofrası kurmayı da unutma. “Tamam bey merak etme sen”. Pınar kardeşini uyut, ananın işi var temizliğe gidecek. Kız Hatice saat sabahın beşi oldu git tarlayı çapala, ben  bugün kahvede arkadaşlarla pişpirik oynayacağım. “Sen keyfine bak bey tarlayı düşünme”.

Halime al şu torbaları sen taşı benim başım ağrıyor. “Ağrı kesici getirdim bey”. Yemek nerede kaldı Asiye! Pantolonumu da ütüle. “Hemen geliyor bey”. Dışarı adım atarsan bacaklarını kırarım, duydunmu Emine. Perdeleri de kapa, kır dizini otur evde örgünü ör. “Tamam bey sen ne dersen odur”.

İki çocuk yetmez Kader hanım, doğur bir tane daha kadın değil misin, sen? Hizmette edeceksin, kaç çocuk istersem onu da vereceksin…” “ ‘Olmaz’ Bey iki çocuk neyimize yetmiyor.”

Sakın olmaz deme! Dövülürsün. O da yetmez öldürülürsün. Yetmedi mi, bedenin parçalara ayrılır gömülürsün. Yine mi yetmedi, yakılırsın küllerin gökyüzüne savrulur yok olursun. Kadın eştir, yoldaştır ama her şeyden önce anadır. Dünyanın en fedakar varlığıyız biz kadınlar.

Tokat atmaya değil okşamaya kalksın elleriniz yanağımızı, Saçlarımızı dolamayın  parmaklarınıza papatyalardan taçlar yapıp takın. Yüzümüze bakarken, ışıklar saçılsın gözbebeklerinizden kalbimize. Sopa, silah, bıçak değil kır çiçekleri uzatın bize. Davranışlarınızla iyi örnek olun çocuklarınıza, şiddet eğilimli nesiller yetişmesine mahal vermeyin. Sevin, sadece sevin…

Ama öldürmeyin!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL