Siyaset

Dolar arttı çiftçi daha da perişan oldu

Dolar arttı çiftçi daha da perişan oldu

Edirne CHP Milletvekili Erdin Bircan artan dolar ve belirsiz gübre fiyatları nedeniyle çiftçilerin daha da mağdur dolduğunu belirterek, alım fiyatlarının çiftçinin masraflarını karşılayamadığını söyledi.

unnamed (1)

CHP’li Erdin Bircan 1 dönüm tarla üzerinden örnek vererek buğday üreticinin para kazanamadığının altını çizerek, “çiftçimizi alım fiyatları ile devlet desteklemezse nasıl çiftçiliğe devam edecekler?” dedi.

Bircan, “Bir dönüm için toprağın kira bedeli 80- 100 TL arasında, kullanılacak mazot 6-7 litre 24- 28 TL arasında, tohum için 25-26 TL, ekim fiyatı 13- 15 TL, gübre için 80 TL, ilaçlama 20 TL, hasat fiyatı 17,5 TL, diğer ve yan masraflar 10 TL’dir. 1 dönüm araziden ortalama 300- 550 kg. buğday alınmaktadır.  Çiftçimizin elinde de diğer kesintilerden sonra Kg. başına 83 kuruş kalıyor. 300 kg buğday alan bir çiftçi 250 TL alırken, 295 lira masraf etmektedir.” diye konuştu.

Artan döviz fiyatları nedeniyle de masrafların iyice arttığını ifade eden Erdin Bircan, “Gürbe’nin de istikrarı yok. Çiftçilerimizin genellikle kullandığı gübre serbest piyasada 1,20 TL iken, Tarım Kredi Kooperatifinde 1,36 TL. Çiftçiyi desteklemesi gereken Tarım Kredi daha pahalıya gübre satıyor” dedi.

Çiftçilerin maliyetini kurtarmadan buğday satma şansının olmadığın sözlerine ekleyen CHP’li Bircan, “Çiftçimiz sürekli zarar ederek daha ne kadar bu işi sürdürebilir? Ülkemizin kalkınması çiftçilerimizin kalkınmasından geçer. Çiftçimiz para kazanacak ki daha çok üretim yapsın. Atatürk’ün milletin efendisi olarak kabul ettiği köylümüz, çiftçimiz, efendilerini “sarayda” görenlerin tarımı yok etmesi yüzünden geçinemeyecek duruma düştü.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL