HESABIM
Üye Ol

DSP Keşan İlçe Teşkilatı Bülent Ecevit’i andı.

DSP Keşan İlçe Teşkilatı Bülent Ecevit’i andı.

DSP (Demokratik Sol Parti) Keşan İlçe Teşkilatı, merhum Genel Başkanları Bülent Ecevit’in hayata veda edişinin 12’nci yıl dönümü nedeniyle, 5 Kasım anma programı düzenledi. Saat 12.30 sıralarında, DSP Keşan İlçe Başkanlığı binasında başlayan törene; bir süre önce DSP Keşan İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden ve bu görevi idareten yürüttüğünü dile getiren Yusuf Erdem Nalbantoğlu, CHP’nin Keşan Belediye...

Haberin Tarihi: 6 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:353 defa okundu.

DSP (Demokratik Sol Parti) Keşan İlçe Teşkilatı, merhum Genel Başkanları Bülent Ecevit’in hayata veda edişinin 12’nci yıl dönümü nedeniyle, 5 Kasım anma programı düzenledi.

Saat 12.30 sıralarında, DSP Keşan İlçe Başkanlığı binasında başlayan törene; bir süre önce DSP Keşan İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden ve bu görevi idareten yürüttüğünü dile getiren Yusuf Erdem Nalbantoğlu, CHP’nin Keşan Belediye Başkan aday adayları Şenol Yalı ve Ender Mağden, CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri  Heves Yıldız, Hasan Çıkıkçı ile bir dönem DSP Keşan İlçe Teşkilatı’nda görev yapan Cavit Deniz ve partililer katıldı.

Nalbantoğlu: “O’na karşı hiç azalmayan sevgimiz ve yaşamına ve mücadelesine duyduğumuz saygımız ve bağımlılığımı devam ediyor”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nalbantoğlu yaptı. Törene katılan herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Yusuf Erdem Nalbantoğlu“O’na karşı hiç azalmayan sevgimiz ve yaşamına ve mücadelesine duyduğumuz saygımız ve bağımlılığımı devam ediyor. Gönül isterdi ki O’nun takipçisi olan bizler O’nun bize bıraktığı emanetlere sahip çıkabilmiş olsaydık. Ne yazık ki milletçe sahip çıkamadık ve ülkemiz, bir ülkeyi saygın yapan bütün değerlerde çok geride düştü. Ecevit bir gazeteciydi ama bugün onlarca gazeteci tutsak. Ecevit, diğer ülke vatandaşlarının bile imrendiği ölçüde kibar, insana değer veren liderdi. Davranış ve düşünceleriyle diğer ülkelerin politikacılarına da örnek oluyordu. Ancak iş ülke çıkarlarını savunmaya gelince tavizsizdi. CHP’de genel başkanlığı devraldığı İsmet İnönü gibi çok sıkı bir müzakereciydi. Bütün sağ siyasetçiler, sürekli olarak 1946 ruhuna ne kadar bağlı olduklarını söyleyerek, demokratlık konusunda şampiyon kesilirken, gerçek anlamda demokrasiyi savunan Ecevit’ti. 12 Mart muhtırasıyla Süleyman Demirel’in şapkasını alıp gittiği gün O, muhtıraya karşı çıkmış ve CHP Genel Sekreterliğini bırakmıştı. Aynı şekilde 12 Eylül askeri darbesine karşı çıkmış ve darbe lideri generaller tarafından tutuklanarak Zincirbozan’a gönderilmişti. Ecevit’in demokrasi anlayışı bütünseldi ve bu anlayış salt sandık tapıncına indirgenemeyecek kadar tutarlı ve gerçekti. Ecevit devrimciydi. O devrimciliği, ‘Ortanın solundayız’ diyerek Türkiye’nin en eski ve kurucu partisi CHP’den gerçekleştirdi. İşte o günlerde, kafasında mayalanan  siyaset anlayışı, daha o günlerde demokratik sol adını almıştı. Ecevit’in bu anlayışı Türkiye’nin toplumsal yapısını ve tarihini göz önüne alınarak ortaya konmuştu. Bu fikrin vücut bulması daha sonra DSP’nin kurulmasıyla gerçekleşmiş oldu.” dedi.

“Ne yazık ki biz demokratik solcular da bu emanete sahip çıkamadık”

Ecevit’in bir diğer emanetinin “En büyük eserim” dediği DSP olduğunu da kaydeden Nalbantoğlu“Ne yazık ki biz demokratik solcular da bu emanete sahip çıkamadık. Zeki Sezer ile başlayan, daha sonra Masum Türker’le devam eden serinin son halkası Önder Aksakal oldu. 13 yıl süren bu dönem, DSP’nin maddi ve manevi olarak bitiriliş süreci oldu. Artık seçimlere bile giremiyor. Bize düşen görevi  başarmak zorundayız. Bu; hem Ecevit’e, hem partimize hem de halkımıza karşı duyduğumuz vefa borcunun da gereğidir.” diye konuştu. Yapılan konuşmanın ardından, Ecevit ile ilgili düşüncelerini dile getirmek isteyenlere söz verildi. Program düşüncelerin dile getirilmesinin ardından sona erdi.

Nalbantoğlu‘ndan sonra Cavit Deniz de bir konuşma yaparak DSP ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdi.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı