TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Güncel Okuma Sayısı: 269

Hatice Öcal, “Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun”

Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Öcal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Öcal‘ın açıklaması şöyle; Kadınlar yaşamın kaynağıdır. Onları, sadece cinsiyet açısından farklı bir insan..

Hatice Öcal, “Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun”

Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Öcal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Öcal‘ın açıklaması şöyle;

Kadınlar yaşamın kaynağıdır.

Onları, sadece cinsiyet açısından farklı bir insan olarak değerlendiremeyiz.  Böyle bir yaklaşım bugün kadınların yaşadığı sorunların büyük bir bölümünü oluşturmuştur.  Kadınlar tam da hayatın merkezindedir ve öyle olmalıdır. Hatta erkeklerin bir adım daha önündedir. Kadınların, yaşam içerisinde kendilerini keşfetmeye, güçlendirmeye, birlikte olmaya erkeklerle beraber bu yaşamda eşit yaşama hakkına sahip olduklarını göstermeye anlamaya hakları vardır.

On bin yıldan bugüne, dünyanın bakımını sırtına yüklemiş olan kadın fabrikadadır; atölyededir;tarladadır; masa başındadır ve dahi mutfaktadır; çocuğunun okulundadır; evinin temizliğindedir; yaşlının- hastanın başındadır.

Sözün özü;  Kadın katmerli emeğin adıdır! Ve bütün kadınlar emekçidir!

  1. yüzyılın başlarında, sanayileşmiş toplumlarda, erkekten çok daha ağır çalışma koşullarına mahkum edilen ve toplumsal hakları görmezden gelinen kadın işçilerin cesaretle öne atılarak haklarını aramaya başlaması, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ile simgelenmiştir.Esasen kadının 19. yüzyılın son çeyreğinde ilk kıvılcımlarını veren eşitlik ve hak mücadelesi, emekçi kadınların isyanıyla birlikte doruğa çıkmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, insan haklarının ve demokratik hakların elde edilmesinde, kadın mücadelesi başrol oynamıştır.

“Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur” diyen Büyük Önder Atatürk‘ün uygulamaya koyduğu devrimler ise Anadolu kadınını yerden kaldırıp yükseklere taşıması yönünden eşsiz değerdedir.

Dünyadaki ve ülkemizdeki bütün ilerlemelere rağmen “kadın hakları sorunu”  hala bir gerçekliktir.  Kadının sadece cinsiyeti nedeniyle, bir çok alanda maruz kaldığı hak kayıpları, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamada, daha gidilecek çok yolumuz olduğunu göstermektedir. Diğer yandan bir insanlık suçu olan “kadına yönelik şiddet” in, bütün kurumların ve toplumun tavizsiz karşı duruşuna gereksinim gösterdiği açıktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL