Dünya Siyaset

‘’Dünya Uygur Kongresine Türkiye’den hiç bir resmi temsilci katılmaması üzüntü verici! ’’

  11-14 Kasım tarihlerinde Prag’da gerçekleştirilen Dünya Uygur Kongresine katılan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı emekli Büyükelçi Ümit Yardım sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı video kaydıyla..

‘’Dünya Uygur Kongresine Türkiye’den hiç bir resmi temsilci katılmaması üzüntü verici! ’’

 

11-14 Kasım tarihlerinde Prag’da gerçekleştirilen Dünya Uygur Kongresine katılan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı emekli Büyükelçi Ümit Yardım sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı video kaydıyla çeşitli açıklamalarda bulundu.

Davetli oldukları Kongreye Gelecek Partisi adına Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Selçuk Özdağ ile birlikte katıldıklarını dile getiren emekli Büyükelçi Yardım, dünyanın birçok farklı ülkesinden, uzman, siyasetçi ve çeşitli düzeylerde resmi katılım olmasına rağmen Türkiye’den hiçbir resmi temsilcinin bu önemli buluşmada yer almamasının son derece üzüntüyle karşılandığını ve milletimizin bu durumu mutlaka en hassas şekilde değerlendireceğini söyledi.

Dünya Uygur Kongresinin 7. Kurultayının da icra edildiği uluslararası konferans ve toplantılar vesilesiyle gerçekleştirdikleri son derece verimli temaslarda, Gelecek Partisinin Uygur ve Doğu Türkistan sorununa programında yer veren belki deyegane parti olmasının ve bu konuda yaptıkları çalışmaların, parti olarak gösterdikleri duyarlılık ve performansın büyük takdir ve ilgi görmekte olduğunu müşahede ettiklerini ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Yardım, her zaman bu mazlum halkların yanında olacaklarını ve haklı davalarında desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Katılımcıların,Uygur ve Doğu Türkistan mazlum halklarının sorunlarını her platformda gündeme taşıyıp çeşitli girişimlerde bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve teşkilatlarının faaliyetlerini son derece değerli bulduklarını sözlerine ekleyen Yardım, Uygurların ve Doğu Türkistan mazlum halklarının özgürlük mücadelesinde sürekli yanlarında olacaklarını ve bu halkların enin sonunda kazanacaklarının altını çizdi ve Kurultayda yeniden seçilen İsa Dolkun başkanlığındaki Uygur Kongresi yönetimine başarılar dileyerek sözlerine son verdi.

Bilindiği gibi ilk gün Uygur ve Doğu Türkistan konusunda düzenlenen uluslararası konferans ardından ikinci gün kurultaya geçilmişti. Türkiye’den giden Gelecek Partisi heyeti halen Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’da katılımcılarla görüşmelerine bugün de devam ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL