TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Kültür Sanat

Dünyaca ünlü müzisyen Mikis Theodorakis vefat etti.

Yunanistan’ın yakın tarihine damga vuran dev çınar: Mikis Theodorakis 96 yaşında hayatını kaybeden Mikis Theodorakis, yalnız Yunanistan’da değil dünya çapında sevilen ve sayılan bir besteciydi. Aynı zamanda idealistti ve halkların..

Dünyaca ünlü müzisyen Mikis Theodorakis vefat etti.

Yunanistan’ın yakın tarihine damga vuran dev çınar: Mikis Theodorakis

96 yaşında hayatını kaybeden Mikis Theodorakis, yalnız Yunanistan’da değil dünya çapında sevilen ve sayılan bir besteciydi. Aynı zamanda idealistti ve halkların barışından yanaydı. Bunu da her fırsatta müziği ve cesur eylemleriyle gösteriyordu.

Mikis Theodorakis; annesinin İzmirli, babasının Giritli olmasından gurur duyuyordu. Müzik kültüründe Anadolu ve Bizans ezgilerinin büyük rol oynadığını sık sık dile getirirdi.

Theodorakis’in yaşamı o denli fırtınalı, maceralıdır ki, ne yazılsa, ne söylense az kalır.

Kimileri, “Yunanistan’ın Beethoven’ı”, “Yunanistan’ın Mozart’ı” gibi tanımlamalar yapsa bile, Theodorakis’in kendisine özgü bir tarzı ve siyasi yönü vardı. “Theodorakis Müziği”, müzik tarihine geçmişti.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Theodorakis, yerel saatle 09.30’da başkent Atina’daki evinde yaşamını yitirdi.

1964 yapımı sinema filmi “Zorba” için yaptığı müzikle “Sirtaki” dansını dünyaya duyuran sanatçı, bir süredir solunum rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüyordu.

Dünya çapında tanınmış besteci, aktivist ve politikacı Mikis Teodorakis, 29 Temmuz 1925’te Sakız Adası’nda dünyaya geldi.

Mikis Teodorakis’in hayatını kaybetmesinin ardından Yunanistan’da 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Ulusal yas kararı Başbakan Miçotakis’in resmi Twitter hesabından duyuruldu. Miçotakis paylaştığı duygu dolu mesajlarda şu ifadeleri kullandı:

“Mikis Theodorakis şimdi sonsuzluğa yürüyor. Sesi sustu ve onunla birlikte tüm Helenizm sustu. Palamas hakkında da yazıldığı gibi, “hepimiz onun ölümlü olduğunu unutmuştuk”. Bize şarkılarının, siyasi eyleminin, ulusal katkısının bir mirasını bırakıyor. Kendisini yıllardır tanıma şerefine nail oldum. Onun tavsiyeleri, özellikle de halkımızın birliği ile ilgili olan, ayrımcılığın aşılmasında her zaman değerli olmuştur. Yunanistan için en büyük onur, bu mesajı uygulamaya koymaktır. Romiosyni bugün ağlıyor. Ve bu nedenle hükümetin bugünden aldığı bir kararla üç günlük ulusal yas ilan edildi. Mikis bizim tarihimizdir ve onun istediği gibi devam etmeliyiz.”

Zülfü LİVANELİ ile de dostluğu ve ortak çalışmaları olan devrimci sanatçı için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Mikis Theodorakis, onurlu yaşamının güçlü hatırasıyla yaşamaya devam edecek” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunan sanatçı, müzisyen ve besteci Mikis Theodorakis‘in ölümünün ardından kişisel Twitter hesabında bir paylaşımda bulundu.
Kılıçdaroğlu, “Ege’nin diğer yakasından dostluğun ezgisini duyurdu bize, dünyaya sevginin diliyle seslendi, demokrasinin tarafında dimdik durdu. Mikis Theodorakis, onurlu yaşamının güçlü hatırasıyla yaşamaya devam edecek. Barışın ve sanatın yanında olan herkesin başı sağ olsun” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL