Bölgeden Okuma Sayısı: 9

DÜNYANIN ÇOCUKLARI   ÇEVRE İÇİN BULUŞTU

İstanbul (Anayurt-Keşan Postası)- Dünyanın farklı ülkelerinin çocukları,yapılanı etkinlikler ile Kartal’da buluştur. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü, İstanbul  Kültür  Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında Türk Kültür Vakfı tarafından Kartal’a getirilen Almanya,  Belçika, İtalya,..

DÜNYANIN ÇOCUKLARI   ÇEVRE İÇİN BULUŞTU

İstanbul (Anayurt-Keşan Postası)- Dünyanın farklı ülkelerinin çocukları,yapılanı etkinlikler ile Kartal’da buluştur. Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü, İstanbul  Kültür  Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında Türk Kültür Vakfı tarafından Kartal’a getirilen Almanya,  Belçika, İtalya, Tayland, Mısır, Avusturya, Hollanda, Slovakya, Çin, Endonezya gibi çeşitli ülkelerden 34  üniversite, master ve doktora öğrencisi, Kartal Belediyesi tarafından misafir edildi.

TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (5) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (19) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (24) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (40)

Öğrencilere, Çevre ile ilgili yapılan projeler tanıtıldı. Öğrenciler ayrıca, Aydos Ormanı’nda düzenlenen ‘Temiz Çevre’ etkinliğine katılarak çöp topladı. Etkinliğe; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Çevre Müdürü Dr. Dilek Kars, Türk Kültür Vakfı Programlar Direktörü Derya Komitoğlu ve yabancı öğrenciler katıldı.

TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (67) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (75) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (142) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (145)

Uluslararası anlayış ve dostluğu geliştiren ve kültür hizmeti olarak tanımlanan ‘American Field Service’ (AFS)  öğrenciler için, çeşitli ülkelerde seyahatler gerçekleştirerek kültürleri tanımalarına imkân sağlıyor. Böylece gençler, birbirleri ile tanışma, anlaşma, farklı fikir ve inanıştaki insanlara saygı gösterme konusunda bilinçleniyor ve dolayısıyla dünya barışına katkıda bulunma fırsatını buluyor.

 

Kartal Belediyesi’nin çevre ile ilgili projeleri tanıtıldı

TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (189) TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (193)

İstanbul  Kültür  Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında Türk Kültür Vakfı tarafından Kartal Belediyesi’nde misafir edilen yabancı öğrenciler, belediyenin düzenlediği çevre etkinliklerine katılarak değişik çalışmalarda bulunuyor. Bu çalışmalarda; kültürlerarası perspektiften sürdürülebilir projeler  inceleniyor. Almanya, Belçika, İtalya, Tayland, Mısır, Avusturya, Hollanda, Slovakya, Çin, Endonezya gibi çeşitli ülkelerden gelen yaklaşık 34  üniversite, master ve doktora öğrencilerine Kartal Belediyesi’nin çevre ile ilgili projeleri tanıtıldı.

TÜRK_KÜLTÜR_VAKFI_YABANCI_ÖĞRENCİLERE_ÇEVRE_TEMİZLİĞİ_SERA_GEZİ_YEMEK_SAMAN_KAFE_20151208 (196)

Bu kapsamda, Uğur Mumcu mahallesinde yer alan; akıllı geri dönüşüm kutusu, kitap oyuncak kumbarası, Uğur Mumcu Muhtarlığında atık geri dönüşümü ile ilgili yapılan çalışmalar ve solucan gübresi projesi Çevre Müdürü Dr. Dilek Kars tarafından öğrencilere anlatıldı. Aydos Ormanı’nda geri dönüşüm atıklarını toplama etkinliğine katılan öğrencilere, bitki tohumlu kalemler hediye edildi. Etkinliğin ardından belediyenin lisanslı firması olan ‘Hursan Geri Dönüşüm Tesisi’ gezildi. Programın sonunda Kartal Belediyesi ekolojik pazarında bulunan Saman Kafe’de öğrencilere yemek ikram edildi.

 

Yabancı öğrencilerden Başkan Altınok Öz’e teşekkür plaketi

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz:” Hepinize öncelikle hoş geldin diyor, ilçemizi ve belediyemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Tüm belediye çalışanları adına da sizleri burada misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Sizler kültür elçilerisiniz.” dedi. Başkan Altınok Öz, öğrencilere Kartal’da yerel yönetici olarak yaptığı çalışmalardan ve dış ülke ziyaretlerinde edindiği tecrübelerden bahsetti ve öğrenim hayatlarında başarılar diledi. Öğrenciler de, geziden duydukları memnuniyeti ve çevre projelerini çok takdir ettiklerini belirterek, Op. Dr Altınok Öz’e  plaket ve çevre tişörtü hediye ettiler.

 

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL