Bölgeden Güncel Manşet Okuma Sayısı: 29

Dünyanın En Güzel Koyları Toplantısı…

  Bodrum’lu turizmci Galip Gür; Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin 3 yıl sürecek Başkanı oldu   Attila Güvenç İstanbul(Anayurt)- Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanlığı, 3 yıllık süre  ile Türkiye’ye..

Dünyanın En Güzel Koyları Toplantısı…

 

  • Bodrum’lu turizmci Galip Gür; Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’nin 3 yıl sürecek Başkanı oldu

 

Attila Güvenç

İstanbul(Anayurt)- Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanlığı, 3 yıllık süre  ile Türkiye’ye geçiyor.

 

Bodrum’da 11-15 Eylül 2012  günlerinde Bodrum belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi’nde Bodrum’lu turizmci Galip Gür 3 yıllığına başkanlığı devralacak.  Gür, 3 yıllık süreçte aktif bir yönetim tarzı izleyeceklerini belirterek, bakir koyların korunması için çalışmaların hızlanacağını söyledi.

 

Bir süre önce Portekiz’de yapılan genel kurulda Dünya Başkanı seçilen Bodrum’lu turizmci Galip Gür de kongrede başkanlığı Fransız Jerome Bignon’dan 3 yıllığına devralacak. 15 yıllık birlik tarihinde ilk defa bir Türk, Dünya Başkanlığı görevini üstlenmiş olacak.

 

28 farklı ülkeden 37 üyesi ile 100’e yakın delegenin katılacağı Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi 11 Eylül’de Bodrum’da başlayacak. Kongre, 14-15 Eylül tarihlerinde Yunanistan’dan birliğe yeni üye olan Patmos Adası’ndaki etkinliklerle sona erecek.

1997 yılında kurulan o tarihten bu yana Türkiye’den sadece Bodrum’un üyesi olduğu birlik kongresinde koylarda yaşanan sorunlar masaya yatırılacak.

 

2012-2015 Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanlığı’nı üstlenecek olan Galip Gür, bakir koyların sayısının hızla azaldığını belirterek, geleceğe miras bırakılacak eşsiz güzelliklerin yitirilmemesi için aktif bir yönetim tarzı izleyeceklerini söyledi.

 

Amacımız dünyanın neresinde olursa olsun koylar arasında işbirliği sağlayıp ortak sorunların çözümünde yardımcı olmak, koyların doğal değerleri ve kültürleri ile dünyaya tanıtılmasına olanak sağlamak olacaktır ” dedi.

 

Gür, koyların mutlaka korunması gerektiğini de vurgulayarak, Bodrum’da yapılacak kongrenin bu açıdan büyük önem taşıdığının da altını çizdi. Gür, “ Dünyanın çeşitli bölgelerinden değişik karakter ve özelliklere sahip 37 değerli koyun üye olduğu birliğin amacı, bu koyların turizm ile iç içe gelişirken sahip olduğu eşsiz güzelliklerin ve değerlerin olumsuz yönde etkilenmesini önlemek bunun dünyanın diğer koylarına örnek olmasını sağlamaktır ” diye konuştu.

 

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği

Dünyanın en güzel koyları birliği fikri ilk olarak Fransa’nın Vannes kentinde yaşayan ve aynı zamanda bir gezginci olan Jean Manquat tarafından ortaya atıldı.

Vietnam’ın Ha Long koyunu keşfeden Manquat, Vannes kentine döndükten sonra Turizm bürosu yetkilileri ile birlikte Ha Long koyu ile Morbihan koyunun kardeş koy olmasını gündeme getirdi.

Merkezi Fransa’nın Vannes kentinde bulunan kuruluşun ilk görüşmeleri Fransızlar tarafından ilk olarak 12 Kasım 1996 tarihinde yapıldı.  Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 10 Mart 1997 tarihinde Berlin’de kuruldu.

 

 

 

ÜYE KOYLAR LİSTESİ

 

Güney Afrika; Table Bay and False Bay

Arjantin; Peninsula Valdés

Brezilya;Praia do Rosa Bay

kamboçya;Bay of Cambodia

kanada; Tadoussac bay, Bay of Chaleur

yeşİl burun adalarI; Mindelo Bay

Çİn; Qingdao Bay

Kolombiya; Cartagena de Indias Bay

Güney Kore; Yeosu bay

İspanya, Santander Bay, Bay of Roses

Birleşik Devletler; San Francisco Bay

Fransa; Gulf of Morbihan / Bay of Quiberon, Bay of Somme, Mont St-Michel bay, Girolata & Porto gulf,Bay of La Baule

Yunanistan; Grikos-Patmos Bay

GUADELOUPE – FRANCE; Saintes Bay

Hİndİstan; Backwaters of Kerala

İrlanda; Bantry Bay

madagaskar; Diego Suarez bay

fas; Agadir Bay

MARTİnİk; Bay of Fort de France

meksika; Banderas Bay – Puerto Vallarta

karadağ; Boka Kotorska

mozambik; Pemba Bay

filipinler; Puerto Galera Bay

portekiz; Setubal Bay,Bay of Horta

dominik cumhuriyeti; Samana and Rincon Bays

SENEGAL; Sine Saloum

türkiye; Bodrum Bay

VİETNAM; Ha Long Bay, Nha Trang Bay,Lang Co-Hue Bay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL