Bölgeden Güncel Manşet

Dünya’nın matematikçileri Kosova’da bir araya geliyor

Dünya’nın matematikçileri Kosova’da bir araya geliyor

Attila Güvenç

İstanbul (Anayurt)- Kosova’da üç kıta ve 17 ülkeden 400 den fazla  bilim adamı “1.Uluslararası Avrasya Matematik Bilimleri ve Uygulamaları Konferansı’nda (IECMSA)” bir araya gelecekler.

 Priştine’de 03-07 Eylül 2012 günleri arasındaki Uluslararası konferans, Kosova Priştine Üniversitesi ile Türkiye’den Sakarya, Bilecik ve Kocaeli Üniversiteleri ve  TİKA tarafından desteklenerek yapılıyor. 

 

Bu organizasyonu, Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Murat Tosun ve ekibi, Priştine Üniversitesinden Matematik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Efendiya ve ekibi ile Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Prof. Ass. Dr. Ergin Jable gerçekleştiriyor.

 

Türkiye başta olmak üzere, Kosova, Azerbaycan, Fransa, Bosna Hersek, Endonezya, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Litvanya, Makedonya, Pakistan, İspanya, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna, ABD, Özbekistan’dan gelecek  öğretim üyeleri ile  bu konferansta toplam 400 katılımcının yer alacağı belirtiliyor.

 

Üç kıtada ve 17 ülkeden matematikçilerin  bir arada olacağı,Matematik Bilimleri ve Uygulamaları  konusunda  önemli bildirilerin sunulacağı ve bir çok noktaların aydınlatılacağı verilen bilgiler arasında yer alıyor.

 

Bugüne dek sürekli siyasi konferanslarla adını duyuran Kosova’da bu kez çok sayılı katılım ile bilimin tartışılacak olması  Kosova tarihinde bir ilk olarak kayda geçecek.

 

Katılımcıların ise   http://www.iecmsa.org/tr/  adresinden görülebileceği de  aktarılan açıklamalar arasında bulunuyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL